Spis treści
Poza prasowaniem i praniem, to właśnie zmywanie należy do najmniej lubianych czynności domowych i na domiar złego należy ją wykonywać niemal codziennie. Nie dziwi więc, że zmywarki bardzo szybko stały się niemal standardowym wyposażeniem większości gospodarstw domowych. A na pewno większość nowych i remontowanych teraz kuchni przewiduje ustawienie w niej zmywarki do naczyń.
Na rynku znaleźć można szeroki wybór zmywarek do naczyń, pośród których największą grupę stanowią zmywarki wolnostojące oraz zmywarki do zabudowy. Te ostatnie są popularne głównie ze względu na swoje walory aranżacyjne, natomiast zmywarka wolnostojąca, będąca podstawowym typem tej grupy urządzeń powinna stanowić wzorzec do opisu funkcjonalności i parametrów zmywarek jako takich. Dlatego rozważania na temat elegancji i innych cech zmywarek do zabudowy przenosimy do innego artykułu, a tutaj skupmy się na tym, co ma nam do zaoferowania zmywarka wolnostojąca.
Zmywarka wolnostojąca – lepsza czy gorsza?
Na wstępie warto podkreślić, dlaczego w powyższym opisie jako przykład posłuży nam właśnie zmywarka wolnostojąca. W dobie ukrywania wszystkich sprzętów za jedną linią eleganckich, minimalistycznych frontów kuchennych, zmywarka wolnostojąca może wydawać się gorszym rozwiązaniem. Poniżej lista argumentów obalająca ten mit.
Po pierwsze – wygoda montażu i konserwacji
Zmywarka wolnostojąca jest kompletna i może stanąć niemal wszędzie – warunkiem jest jedynie dostęp do odpowiednich mediów. Równie łatwo przestawić ją gdzie indziej, jeśli okazuje się, że pierwsza lokalizacja jest nieodpowiednia. Nie mniej ważna jest wygoda i dostęp do zmywarki wolnostojącej w sytuacji, kiedy trzeba wykonać okresowy jej przegląd czy dokonać naprawy. Nie zawsze można to zrobić ze środka komory, co w przypadku zmywarki zabudowanej może wiązać się ze znacznymi utrudnieniami.
Po drugie – łatwość zakupu do gotowej kuchni
Dojrzenie do decyzji o zakupie zmywarki nie zawsze musi wiązać się z gotowością przeprowadzenia kompletnego remontu kuchni. Jeśli wynajmujemy mieszkanie w którym nie ma tego sprzętu lub gdy kuchnia wciąż doskonale funkcjonuje, a my jednak uznajemy, że jest nam potrzebny – wystarczy zaplanować miejsce pod zmywarkę i sprawa załatwiona. Zmywarka wolnostojąca to również najlepszy wybór do kuchni zabudowanej luźnym ciągiem szafek.
Po trzecie – łatwość wymiany na nowy model
Kiedy żywotność urządzenia dobiega końca lub zwyczajnie jest okazja do wymiany na nowe, zmywarka wolnostojąca po prostu ustępuje miejsca swojej następczyni. Niewielka zmiana gabarytów zewnętrznych czy inaczej umiejscowiony panel sterowania nie stanowią przy tym żadnego problemu, a zatem przy kolejnym wyborze mamy znacznie mniej ograniczeń. Nie trudno domyślić się, co się dzieje, kiedy po kilku ładnych latach od zabudowania sprzętu chcemy wymienić go na nowszy i okazuje się wówczas, że zmieniła się moda, stylistyka… cokolwiek. Efekt jest taki, że do naszej pustej wnęki nie pasuje żaden porządny sprzęt, albo mamy wybór ograniczony do niedobitków pozostałych w magazynach sklepowych. Z doświadczenia wiemy też, że konieczność i możliwość wymiany sprzętów AGD pojawia się znacznie częściej niż decyzja o generalnym remoncie kuchni z wymianą całego ciągu szafek …
Po czwarte – stosunek ceny do parametrów i jakości
Rynek AGD wciąż mocno nastawiony jest na zabudowę wolnostojącą, dlatego na rynku dostępnych jest znacznie więcej modeli tego typu. Producenci wprowadzają zwykle innowacje właśnie w tych modelach, traktując je jako bazę i główny nurt projektowy. Stąd znacznie większy wybór modeli, pośród których trafiają się prawdziwe perełki. Większa podaż oraz utrzymujący się wysoki popyt sprawiają, że zmywarki wolnostojące mają też zwykle niższe ceny przy porównywalnych parametrach użytkowych.
Ile wody zużywa zmywarka? – ten i inne parametry zmywarki wolnostojącej
Tytułowe pytanie pojawia się zwykle jako pierwsze, kiedy przymierzamy się do zakupu zmywarki lub porównujemy oferty modeli dostępnych na rynku. Tymczasem, choć oczywiście jest to istotny parametr każdej zmywarki, warto zwracać uwagę również na kilka innych – równie ważnych w dalszych etapach użytkowania. Do najważniejszych czynników determinujących wybór konkretnego modelu powinny należeć:
- zużycie mediów – wody, prądu: z uwagi na duże zainteresowanie tymi parametrami, od lat są one podkręcone na tyle, że ciężko mówić o konkurowaniu w tym zakresie poszczególnych modeli. Średnie zużycie wody w cyklu mycia przeciętnej zmywarki wynosi około 6-8 litrów na programach ekonomicznych. Podobnie sprawa ma się z klasa energetyczną, czyli parametrem informującym pośrednio o poborze prądu. Tutaj od wielu lat standardem jest klasa A/A+ i raczej nie warto zawracać sobie głowy modelami gorszymi;
- pojemność zmywarki z „kompletem naczyń” jako jednostką porównawczą: tutaj producenci dają szerokie pole manewru, pozwalając dopasować możliwości zmywarki do potrzeb swojego gospodarstwa domowego. Powszechnie stosowaną „jednostką” możliwości zmywarki jest tutaj wielokrotność kompletów naczyń do jednego pełnego załadunku. Przy czym za komplet uznaje się duży talerz obiadowy, głęboką miskę oraz talerzyk deserowy wraz z kubkiem i kilkoma sztućcami. Średnia pojemność zmywarek waha się w granicach od kilku kompletów do nawet 15-18 zestawów naczyń przy szczególnie dużych zmywarkach;
- klasa zmywania i suszenia czyli efektywność zmywarki: podobnie jak klasa energetyczna – mieszczą się w skali od A do G, gdzie A oznacza najlepsze efekty zmywania bądź suszenia średnio zabrudzonych naczyń;
- programy i funkcje zmywania – do wyboru do koloru: podobnie jak w przypadku pralek, producenci wyposażają swoje zmywarki w coraz to nowe „umiejętności” ukrywane zwykle pod wachlarzem różnorodnych programów i funkcji. I – tak jak w przypadku pralek – warto dobrze przemyśleć, czy na pewno wykorzystamy wszystkie oferowane. Mnogość wyboru podnosi bowiem koszt modelu, a rzeczywistość pokazuje, że w standardowym gospodarstwie domowym zwykle korzysta się z kilku określonych programów bazowych.
Zmywarka wolnostojąca – jaką wybierać?
Zasygnalizowane wyżej parametry służące do wyboru najlepszej zmywarki powinny pomóc dobrać najlepszy model do potrzeb danego gospodarstwa domowego. W praktyce często zdarza się, że kupujący chcą mieć zmywarkę „dużą i wszytkomającą”, nie zastanawiając się nad tym, że główny czynnik decyzyjny, a więc ekonomia rozwiązania zacznie na tym ucierpi. Największe i bardzo skomplikowane zmywarki sprawdzają się w rodzinach wielodzietnych i wielopokoleniowych, gdzie gotuje się tradycyjnie, je w domu i do tego o różnych porach.. albo jeśli ktoś namiętnie wyprawia przyjęcia rodzinne lub towarzyskie. W każdym innym wypadku doskonale sprawdzają się modele standardowe.
Zmywarka wolnostojąca ma wpasować się w ciąg szafek kuchennych, zatem najbardziej typowy model na rynku to zmywarka 45 oraz zmywarka 60 – posiadające odpowiednio szerokość 45 i 60 cm oraz standardową wysokość 85 cm, pasującą do typowej zabudowy kuchennej. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest mała zmywarka nablatowa, czyli kompaktowa zmywarka do ustawienia na blacie kuchennym. Jej zaletą są niewielkie gabaryty oraz dostosowanie parametrów np. do potrzeb osób mieszkających samotnie. Obecnie można znaleźć całkiem dobrą zmywarkę wolnostojącą do 1000 czy 1500 złotych. Modele droższe oferują zwykle większy wachlarz programów, dodatkowe funkcje oraz udogodnienia organizacyjne wewnątrz komory zmywarki – opóźniony start, automatyczny dobór programu do zawartości zmywarki, czujnik przeładowania czy dodatkowe zabezpieczenia.
Zmywarka do naczyń – po co nam kolejny sprzęt kuchenny?
Kiedy uporaliśmy się już z mitem wyższości urządzeń do zabudowy i wiemy jakie cechy i parametry charakteryzują zmywarki wolnostojące, warto zastanowić się, jakie korzyści przyniesie takie urządzenie przeciętnemu użytkownikowi w przeciętnej kuchni.
Utarło się takie powiedzenie, że o tym, jak niezbędna jest zmywarka, dowiadujemy się …kiedy ją kupimy. Nie ma wiele osób, które po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw wybierałyby powrót do zmywania ręcznego. Mimo, że sporadycznie pojawiają się opinie o niepotrzebnym zagracaniu kuchni sprzętem, który i tak nie zawsze w pełni nas wyręczy (niektóre naczynia nie nadają się do zmywarki) i do tego jest stosunkowo drogi, fakty zdecydowanie przemawiają na korzyść tego urządzenia.
Najważniejszym i niepodważalnym atutem zmywarki jest oszczędność czasu. Minuty przeznaczone na załadowanie lub sukcesywne zapełnianie zmywarki, a następnie jej opróżnienie to zaledwie ułamek czasu, który codziennie poświęca się na zmywanie a następnie układanie na suszarce lub wycieranie ściereczką. Czas, w którym zmywarka wykonuję brudną – naprawdę ! – robotę za nas, możemy poświęcić na relaks lub spędzić go z bliskimi.
Współcześnie produkowane modele uwzględniają bardzo duży nacisk kładziony na ochronę środowiska naturalnego. W przypadku zmywarki do naczyń przekłada się to na jej wysoką klasę energetyczną oraz znaczną oszczędność wody w cyklu pracy. Ilość detergentów zużywanych do zmycia określonej ilości naczyń jest również nieporównywalnie mniejsza do hektolitrów płynu wlewanych do ścieków podczas zmywania ręcznego.
Bezpośrednio z tych cech wynika również inny fakt – jakże istotny z punktu widzenia naszych portfeli – mianowicie znaczne oszczędności energii i wody oraz kosztów związanych z zakupem detergentów i akcesoriów do mycia naczyń, np. gąbek. Zakup średniej klasy zmywarki zwraca się już po kilkunastu miesiącach, a przecież sprzęt ten służy nam z powodzeniem przez wiele kolejnych lat.
Ostatnim czynnikiem – nie mniej ważnym – jest oszczędzanie …naszych dłoni! Woda, do tego w połączeniu z agresywnymi środkami myjącymi bardzo niekorzystnie oddziałuje na wierzchnią warstwę naskórka. Wyjaławia go, przyspieszając starzenie skóry, a w skrajnych przypadkach prowadzi do powstawania alergii kontaktowych.
Pojawiają się również teorie o znacznie większej szkodliwości zmywania ręcznego w porównaniu z używaniem zmywarki. Powodem są bakterie gromadzące się na gąbkach i ściereczkach, których nie jesteśmy w stanie utrzymać w sterylnej czystości (chyba, że do każdego mycia używamy nowej gąbki i świeżej ściereczki). Większość z nich ginie już w temperaturze powyżej 60°C – rzadko kto decyduje się na trzymanie rak w takiej temperaturze, a zmywarka bez problemu zapewnia takie i wyższe zakresy temperatury wody.
Jaką zmywarkę wybrać? - Ranking 2024
W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w z tematu Jaką zmywarkę wybrać?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Zapraszamy do przejrzenia naszych i Waszych propozycji.
Ranking | Jaką zmywarkę wybrać? | Producent | Cena |
---|---|---|---|
1 | Bosch Serie 2 SPS2HKI42E | Aktualna Cena | |
2 | Bosch SMS25AI05E | Aktualna Cena | |
3 | Candy CDPH 2D1047X | Aktualna Cena | |
4 | Whirlpool WFC 3C42 P X | Aktualna Cena | |
5 | Amica DFM52F7QW | Aktualna Cena |
7 komentarzy
A ten ComfortLift można kupić w zwykłym sklepie od ręki czy jakoś zamawiałaś? Zawsze mi się podobały te zmywarki Electroluxa. Moja koleżanka jedną ma to nawet czas wyświetla na podłodze w kuchni.
Teraz zmywarki to już mega nowoczesne sprzety ktore ulatwiaja nam jak najbardziej życie. Sama wybralam u siebie electroluxa ComfortLift. Dolny kosz jest podnoszony i skonczylo sie chylanie zarowno przy wkladaniu naczyn jak i przy ich wyjmowaniu. Ma duza pojemnosc i jest w stanie domyc wszystko nawet jak niekoniecznie dobrze moi kochani mezczyzni powkladaja naczynia 🙂
Zmywarka w obecnych czasach to już podstawa w każdej kuchni. Najlepsze zmywarki ma moim zdaniem Candy. Mamy ich zmywarkę od dwóch lat. Jest to niewielka zmywarka do zabudowy na 45 cm. Pomimo tego jest bardzo pojemna , wszystko dokładnie domywa. Nie zostawia zacieków na naczyniach. Polecam również celować w klasę A +++ .Różnica cenowa nie będzie duża a taka zmywarka będzie bardziej cicha i ekonomiczna w użytkowaniu.
Jak kupować zmywarkę, to tylko 60 cm, tej mniejszej wersji kompletnie nie opłaca się kupować. Bardzo szybko się zapełnia, jest bardzo mała. W sumie nie wiem dla kogo to mogłoby być przeznaczone. Może faktycznie dla singla, który jeszcze na dodatek niewiele przebywa w domu. Najlepsze zmywarki to wg mnie Bosch albo Beko. A czy zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy to już tylko kwestia estetyczna. Ja miałem możliwość zabudować zmywarkę pod blatem i jest ok. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej dyskretne.
Świetną zmywarką jest Amica ZWM64. Jest z powiększoną pojemnością, funkcją opóźnionego startu, zmywaniem strefowym. Na prawdę super!
Sam osobiście polecam wg mnie najlepsze zmywarki Electrolux może dlatego, że sam mam taką i nie mam z nią żadnych problemów, ale jeżeli miałbym Ci polecać jaką masz kupić to nie mam zielonego pojecia ponieważ wszystko się zmienia i na rynku jest wiele nowych dobrych modeli.
Zmywarek wybór jest ogromny. My trochę poszukaliśmy, trochę poczytaliśmy i najlepsza zmywarka jaką znaleźliśmy w swojej kategorii cenowej to była zmywarka Hotpoint-Ariston. Używamy jej już jakieś kilka miesięcy i sprawdza się świetnie. Kosztowała około 1600 złotych, ale warto było wydać te kilkaset złotych więcej, żeby mieć lepszy sprzęt na lata.