sobota, 9 listopada, 2024
Home Blog Jaki pochłaniacz wilgoci najlepszy?

Jaki pochłaniacz wilgoci najlepszy?

by Joanna
5 komentarzy
Pochłaniacz wilgoci osuszacz powietrza

Coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na poziom wilgotności w mieszkaniu. Słusznie. Bagatelizowanie tej kwestii może bowiem doprowadzić do problemów zdrowotnych domowników oraz pogorszenia stanu wnętrza czy wyposażenia domowego. Czy można temu zaradzić? Owszem. Wystarczy kupić dobry pochłaniacz wilgoci. Podpowiadamy, jak go wybrać.

Odpowiednio dobrany pochłaniacz wilgoci może przynieść wiele korzyści. Warto jednak przed zakupem zapoznać się z ofertą tego rodzaju urządzeń i dobrać model dostosowany do własnych potrzeb. Podpowiemy zatem, jak wybrać najlepszy pochłaniacz wilgoci.

Pochłaniacz wilgoci czy osuszacz?

Czy pochłaniacz wilgoci i osuszacz to to samo? Często można spotkać się z tym pytaniem. Pojęcia te są nierzadko stosowane zamiennie, jednak oba urządzenia nieco się od siebie różnią.

Pochłaniacz wilgoci wyposażony jest najczęściej w specjalne, higroskopijne substancje chemiczne (w postaci granulatu czy tabletki), które absorbują wilgoć z powietrza. Osuszacze to natomiast urządzenia elektryczne. Ich zadaniem jest nie tylko pochłanianie wilgoci, ale również filtracja powietrza, a nawet jego ogrzewanie. Osuszacze są wydajniejsze, ale również droższe.

Pochłaniacz wilgoci sprawdzi się szczególnie w lodówce, samochodzie czy w szafie. To niedrogi gadżet, który nie wymaga podłączenia do zasilania. Warto dodać, że w ofercie znajdziemy również wydajniejsze pochłaniacze wilgoci elektryczne. Te urządzenia właściwie niczym nie różnią się od osuszaczy.

Osuszacz powietrza polecany jest do zawilgoconych pomieszczeń (o słabej wentylacji) – do domu, mieszkania, piwnicy czy garażu. Urządzenie to sprawdzi się również podczas remontu czy po zalaniu pomieszczenia.

Aby pochłaniacz oraz osuszacz dobrze spełniały swoją rolę, należy umieścić je w odpowiednim miejscu. Najlepiej w pobliżu źródła wilgoci, na przykład we wnętrzu lodówki, szafy czy w pobliżu zawilgoconej ściany.

To, które urządzenie wybrać, zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Warto dodać, że przy utrzymaniu właściwej wilgotności powietrza sprawdzi się nie tylko pochłaniacz czy osuszacz, ale również nawilżacz powietrza.

Pochłaniacz wilgoci – konieczność czy zbędny wydatek?

Pochłaniacze wilgoci stają się coraz bardziej popularne. Chętnie po nie sięgamy, a ich oferta nieustannie się poszerza. Warto zdać sobie sprawę, że bagatelizowanie problemu wilgoci może mieć przykre konsekwencje. Zbyt wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie sprzyja przebywającym w nim osobom. Może powodować problemy zdrowotne i pogłębiać różnorodne schorzenia. Wilgoć ma również niemały wpływ na stan wyposażenia domu. Meble, ściany czy podłogi, które zawilgotnieją, stają się siedliskiem pleśni, bakterii oraz grzybów.

Jak zmierzyć poziom wilgotności w pomieszczeniu? Pomoże w tym proste urządzenie, zwane higrometrem. Można to jednak ocenić samodzielnie. Jeśli na przykład okna w domu często są zaparowane, a od ścian odchodzi tynk (lub tapeta), świadczy to o niewystarczającej wentylacji i zbyt wysokim poziomie wilgotności powietrza.

Zdaniem ekspertów, poziom wilgotności w pomieszczeniu może wahać się między 35% a nawet 75%. Zdania są podzielone, dlatego niełatwo dobrać odpowiednie parametry. Najoptymalniej jednak, gdy poziom wilgotności po prostu nie przekracza 55%. Warto samodzielnie ocenić, w jakich warunkach czujemy się najlepiej. Należy również pamiętać, że nawet najlepszy pochłaniacz wilgoci czy osuszacz nie zastąpią nam regularnego wietrzenia pomieszczeń. To bardzo ważna czynność, która bezpośrednio przekłada się na poziom wilgotności w mieszkaniu.

Czy warto kupić dobry pochłaniacz wilgoci? Na pewno tak. Trzeba jednak dobrać odpowiednie urządzenie i pamiętać o innych ważnych czynnościach, które mają wpływ na poziom wilgotności.

Rodzaje pochłaniaczy wilgoci – sposób działania

W ofercie znajdziemy różnorodne pochłaniacze wilgoci. Urządzenia te różnią się jakością wykonania, sposobem działania, parametrami technicznymi oraz przeznaczeniem. Jak kupić dobry pochłaniacz wilgoci? To zależy od naszych potrzeb.

Ze względu na sposób działania pochłaniacze wilgoci dzielimy na:

  • Pochłaniacz wilgoci na tabletki – to niewielki, wygodny gadżet, który możemy umieścić w dowolnym miejscu. W jego wnętrzu umieszcza się specjalną tabletkę, która składa się z substancji absorbujących wilgoć. Mogą to być na przykład kryształki soli. Wybór odpowiedniego pochłaniacza wilgoci na tabletki nie jest trudny. Należy jedynie zdecydować, jaki kształt urządzenia najbardziej nam odpowiada i zwrócić uwagę na jego maksymalny czas działania.
  • Pochłaniacz wilgoci z granulatem – to również niewielki, wygodny, prosty w obsłudze i tani gadżet. Każdy z nas spotkał się z nim na przykład w pudełku z nowymi butami lub w nowej torebce. Ten rodzaj pochłaniaczy jest stosowany w przemyśle na masową skalę. Pochłaniacz wilgoci z granulatem możemy również zastosować w domu, na przykład w szafie.
  • Pochłaniacz wilgoci elektryczny – to już zdecydowanie bardziej zaawansowane, a co za tym idzie, skuteczniejsze urządzenie. W ofercie znajdziemy modele działające automatycznie. Dobry pochłaniacz wilgoci elektryczny analizuje poziom wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu i pochłania tyle wilgoci, ile trzeba. Dzięki temu nie dochodzi do przesuszenia powietrza. Dostępne na rynku pochłaniacze wilgoci elektryczne wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji, które pozwalają idealnie dostosować pracę urządzenia do naszych potrzeb.

Rodzaje pochłaniaczy wilgoci – przeznaczenie

Pochłaniacze wilgoci dzielimy również ze względu na przeznaczenie. Jakie pochłaniacze sprawdzą się w poszczególnych miejscach?

  • Pochłaniacz wilgoci do domu – wszystko zależy od tego, czy chcemy osuszyć całe wnętrze czy konkretny mebel lub urządzenie. Do szafy czy komody wystarczy prosta saszetka z granulatem, do lodówki na przykład pochłaniacz wilgoci na tabletki. Jeśli chcemy utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w całym domu, powinniśmy wybrać dobry pochłaniacz wilgoci elektryczny, o dużej wydajności. Takie urządzenie możemy przestawiać, według potrzeb.
  • Pochłaniacz wilgoci do lodówki – to niezwykle przydatny, niedrogi gadżet, który umożliwia utrzymanie we wnętrzu chłodziarki właściwego poziomu wilgoci. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Dzięki temu bowiem możemy przedłużyć świeżość żywności i poprawić higienę w urządzeniu. Dobry pochłaniacz wilgoci poprawia jakość powietrza w lodówce i pomaga eliminować nieprzyjemne zapachy. Kiedy poziom wilgotności w lodówce jest zbyt wysoki, żywność szybciej się psuje, a na tylnej ścianie urządzenia powstaje szron, co wpływa na mniejszą efektywność sprzętu.
  • Pochłaniacz wilgoci do łazienki – trzeba pamiętać, że w łazience zazwyczaj poziom wilgotności jest najwyższy. Podobnie jak w kuchni czy toalecie, zwłaszcza gdy, przy okazji, wentylacja jest słaba. Do tych pomieszczeń warto wybrać bardziej wydajne urządzenie. Oprócz prostego pochłaniacza (z granulatem czy tabletką) można zastosować również pochłaniacz wilgoci elektryczny.
  • Pochłaniacz wilgoci do sypialni – poziom wilgotności w sypialni zazwyczaj nie jest zbyt wysoki, więc nie musimy inwestować w najlepszy pochłaniacz wilgoci. Pomieszczenie wystarczy regularnie wietrzyć i w zależności od potrzeb postawić na stałe pochłaniacz wilgoci na tabletki lub co jakiś czas włączyć urządzenie elektryczne.
  • Pochłaniacz wilgoci do piwnicy – warto wybrać rozwiązanie, które będzie najbardziej efektywne i wydajne. Można na przykład w kilku miejscach umieścić pochłaniacze wilgoci na tabletki i co jakiś czas uruchomić pochłaniacz elektryczny lub osuszacz. Trzeba jednak pamiętać, że utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w piwnicy nie jest łatwe. Pomieszczenia te posiadają często słabą wentylację, rzadko je wietrzymy, a na dodatek przejścia czy korytarze, w których stale panuje wilgoć, utrudniają utrzymanie odpowiednich warunków w pomieszczeniu.
  • Pochłaniacz wilgoci do samochodu – pomaga zredukować poziom wilgotności w aucie. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w sezonie jesienno-zimowym lub podczas opadów. Dobry pochłaniacz wilgoci skutecznie osuszy powietrze i będzie zapobiegał na przykład zaparowaniu szyb. Do wyboru mamy na przykład aktywne pochłaniacze wilgoci, które podłączamy do gniazda zapalniczki (należy odłączyć je podczas postoju). Te sprawdzą się szczególnie w samochodzie bez klimatyzacji – szybko i skutecznie osuszą powietrze. Można również zastosować najprostszy pochłaniacz w formie saszetki, którą umieszczamy wewnątrz pojazdu.

Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać?

Aby wybrać najlepszy pochłaniacz wilgoci, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów.

W przypadku pochłaniaczy wilgoci na tabletki lub z granulatem wystarczy zdecydować, jaki kształt, kolor i ewenetualnie zapach nas interesuje. Ważny jest również czas ich działania. Producenci zamieszczają taką informację na opakowaniu (na przykład czas działania pochłaniacza przy wykorzystaniu jednej tabletki). Najlepszy pochłaniacz wilgoci może być skuteczny nawet przez kilka tygodni.

Więcej uwagi poświęcić należy podczas zakupu pochłaniacza elektrycznego.

  • Zasięg – obszar działania pochłaniacza to niezwykle ważna kwestia. Ten parametr ma bowiem wpływ na to, w jak dużym pomieszczeniu działanie urządzenia będzie skuteczne. W ofercie znajdziemy różnorodne pochłaniacze o obszarze działania 10, 20 czy 30 metrów kwadratowych, ale również modele, które sprawdzą się w na większych powierzchniach. Ten parametr warto dostosować do swoich potrzeb.
  • Zapach – przeważająca większość dostępnych na rynku modeli jest bezzapachowa, jednak znajdziemy również pochłaniacze wyposażone w jakiś aromat, najczęściej owocowy.
  • Zabezpieczenia – ważne, by wybrany model był wyposażony w specjalne zabezpieczenia przed rozlaniem wkładu czy przepięciami. To sprawi, że jego użytkowanie będzie bezpieczniejsze.
  • Dodatkowe funkcje – w ofercie pojawia się coraz więcej nowoczesnych modeli. Na uwagę zasługują między innymi urządzenia elektryczne działające automatycznie, które analizują poziom wilgotności w pomieszczeniu i pochłaniają tyle wilgoci, ile trzeba. Dzięki temu nie dochodzi do przesuszenia powietrza.

Najprostsze pochłaniacze wilgoci z granulatem lub tabletką kosztują od 10 do 50 złotych. Dużo więcej musimy zapłacić za urządzenie elektryczne – od 100 do nawet 1000 złotych.

Jaki pochłaniacz wilgoci najlepszy? - Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w z tematu Jaki pochłaniacz wilgoci najlepszy?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Zapraszamy do przejrzenia naszych i Waszych propozycji.

Ranking Jaki pochłaniacz wilgoci najlepszy? Producent Cena
1Yato Osuszacz budowlany YT-99650 YatoAktualna Cena
2WEBER DRY CFT4.0DWeberAktualna Cena
3Haus & Luft HL-OS-20 HL-OS-20HAUS & LUFTAktualna Cena
4Trotec TAC 750 ETrotecAktualna Cena
5Honeywell osuszacz powietrza TP COMPACT 12L Raty 10x0%! Do 24.11.2019HoneywellAktualna Cena

5 komentarzy

Joanna 4 grudnia 2019 - 19:30

Zdecydowanie trzeba mieć w domu dobry pochłaniacz wilgoci, jeżeli ten problem występuje i nie ma co oszczędzać na takim sprzęcie. Miałam problem z wilgocią kiedy mieszkałam w kamienicy i nikomu tego nie polecam. Trzeba z tym walczyć i wybrać dobry model pochłaniacza, żeby nie szkodzić swojemu zdrowiu.

Reply
Mario 25 listopada 2015 - 21:03

Wilgoć jest szkodliwa, ale niektóre wkłady do pochłaniaczy wilgoci również. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy posiadają stosowane certyfikaty bezpieczeństwa. Czytałem, że stosunkowo bezpieczne, bo składające się z kwarcu, są pochłaniacze wilgoci marki Silica Gel.

Reply
dri pack 13 listopada 2014 - 13:33

Warto poczytać trochę o pochłaniaczach wilgoci zanim zacznie się stosować jakieś urządzenie w domu.

Reply
Trafa 3 listopada 2014 - 13:07

Maja, a jaki pochłaniacz wilgoci kupiliści ?

Reply
Maja 23 września 2014 - 10:04

My się zdecydowaliśmy na elektryczny pochłaniacz wilgoci i rzeczywiście czuć różnicę 🙂 Także nie jest to taki bezsensowny zakup jak mi się wydawało wcześniej.

Reply

Dodaj opinię na forum

You may also like

RTVAGD.net - opinie, poradniki, ranking

Wybieramy najlepszy sprzęt RTV i AGD. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradnikami oraz opiniami użytkowników. Każdy poradnik zawiera ranking najlepszych produktów w danej kategorii.

 

Kontakt do nas:

Edtior's Picks

Latest Articles

Aktualizacja: 2024 – Rankingi i opinie na RTVAGD.net