czwartek, 21 listopada, 2024
Home AGD do zabudowy Jaka płyta gazowa do zabudowy najlepsza?

Jaka płyta gazowa do zabudowy najlepsza?

by Joanna
5 komentarzy
płyta gazowa do zabudowy

Dzięki odpowiednio dobranym sprzętom AGD możemy zwiększyć komfort przyrządzania posiłków oraz gotowania. Jednym z ciekawszych urządzeń jest nowoczesna płyta gazowa, którą można idealnie wkomponować w styl kuchni. Jak jednak wybrać najlepszą płytę gazową do zabudowy? Tradycyjnie, spieszymy z pomocą.

Tradycyjne kuchenki gazowe połączone z piekarnikiem pomału odchodzą do lamusa, ustępując miejsca bardziej nowoczesnym płytom gazowym do zabudowy. Obecnie oferta tego typu urządzeń jest niezwykle bogata, dlatego wybór odpowiedniego sprzętu może dla wielu stanowić problem. Przyjrzeliśmy się dostępnej ofercie i przygotowaliśmy poradnik, który powinien ułatwić to zadanie.

Rodzaje płyt gazowych do zabudowy

Przed zakupem warto zapoznać się z ofertą i dokładnie przeanalizować swój wybór. Dobrze dobrana płyta gazowa może znacznie zwiększyć bowiem komfort gotowania i przyrządzania posiłków. Płyty gazowe do zabudowy dzielimy, przede wszystkim, ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Poniżej aktualne zestawienie.

Stalowa płyta gazowa

Płyta gazowa ze stali to jedno z najpopularniejszych obecnie rozwiązań. Jest bardzo wytrzymała i odporna na uszkodzenia, a przy tym charakteryzuje się ciekawym wyglądem. Stal nierdzewna idealnie wkomponuje się w niemal każdy styl kuchni. Płytę gazową ze stali łatwo również utrzymać w czystości. Trzeba jednak obchodzić się z nią dość delikatnie, by nie porysować powierzchni nieodpowiednimi środkami chemicznymi. Stalowa płyta gazowa do zabudowy nie jest droga. Podstawowy, całkiem solidny model, kupimy w granicach 500-800 złotych.

Płyta gazowa z rusztami żeliwnymi

Mamy tu do czynienia z dwoma rodzajami materiałów. Ruszt płyty wykonany jest z wytrzymałego żeliwa, a cała reszta ze stali. Żeliwo, podobnie jak stal, stosunkowo łatwo utrzymać w czystości i trudniej uszkodzić podczas czyszczenia.

Płyta gazowa emaliowana

To najtańsze rozwiązanie. Płytę gazową emaliowaną kupimy już za 300-400 złotych. Emalię łatwo utrzymać w czystości. Nie jest jednak tak wytrzymała jak żeliwo czy stal. Płyta gazowa emaliowana nie sprawdzi się w nowocześnie urządzonej kuchni. Właśnie ze względu na wygląd nie jest zbyt często wybieranym modelem. Emaliowana płyta gazowa do zabudowy ma najczęściej biały lub kremowy kolor. Tego rodzaju płyta grzewcza będzie pasować do kuchni w tradycyjnym stylu.

Płyta gazowa szklana

Płyta gazowa szklana, inaczej płyta gazowa bez płomieni – przyciąga szczególnie ciekawym wyglądem, zbliżonym nieco do płyty indukcyjnej. Palniki gazowe ukryte są pod warstwą szkła. To sprawia, że płyta gazowa szklana jest bardzo wygodna w użytkowaniu – bardzo szybko się nagrzewa i łatwo utrzymać ją w czystości. Tego rodzaju płyta jest odporna na uszkodzenia, zarysowania czy odbarwienia. Płyta gazowa szklana może mieć różnorodne rozmiary. Za podstawowy model zapłacimy około 500 złotych. Niektórzy producenci dodatkowo wzmacniają szklaną powłokę lub wykonują ją z lepszej jakości szkła ceramicznego. Płyta gazowa ceramiczna jest jednak droższa. Zapłacimy za nią od 800 złotych w górę. Większość dostępnych na rynku płyt ceramicznych zasilana jest prądem. Płyta gazowa ceramiczna jest zdecydowanie rzadziej spotykanym modelem. Palniki ukryte są pod szkłem ceramicznym i wykorzystują zjawisko spalania katalitycznego. To bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż na przykład płyta indukcyjna. Płyta gazowa ceramiczna jest znacznie bezpieczniejsza w użytkowaniu niż tradycyjne modele z odkrytymi palnikami. Podczas spalania katalitycznego emisja niekorzystnych substancji bowiem znacznie maleje.

Jak kupić dobrą płytę gazową do zabudowy?

Jeśli udało nam się już wybrać odpowiedni rodzaj płyty gazowej, skupmy się na kolejnych, ważnych parametrach.

Palniki płyty gazowej

W ofercie najczęściej spotkamy płyty gazowe z czterema palnikami. Z reguły dwa są mniejsze, jeden średni i jeden większy. W mniejszych kuchniach sprawdzą się niewielkie płyty gazowe z dwoma palnikami. Na rynku znajdziemy również płyty gazowe z pięcioma palnikami. Płyta gazowa pięciopalnikowa sprawdzi się w większych kuchniach oraz w sytuacji, gdy często i dużo gotujemy. To większy model od standardowego. Piąty palnik, często typu Wok, ma podwójną lub potrójną koronę, która zapewnia wyższą temperaturę obróbki. Palnik typu Wok ma dodatkową zaletę. Zwykle umieszczony jest na środku płyty, co umożliwia przygotowywanie potraw w niestandardowych naczyniach. Pięciopalnikowa płyta gazowa może być zamontowana w standardowej zabudowie. Typowy model ma od 70 do 90 cm szerokości i 55 cm głębokości. Warto wiedzieć, że palniki w płycie gazowej mogą być rozmaicie porozmieszczane. Najczęściej znajdują się w czterech rogach płyty, ale nie zawsze. Warto dobrze przyjrzeć się wybranemu modelowi, zwłaszcza pod kątem wygody użytkowania.

Wymiary płyt gazowych

Oczywiście wymiary płyty gazowej należy przede wszystkim dopasować do indywidualnych potrzeb. W tym celu należy dokładnie zmierzyć miejsce, w którym płyta zostanie zamontowane. Najpopularniejsze płyty gazowe czteropalnikowe mają zwykle szerokość około 60 cm. Jeśli dysponujemy większa powierzchnią, możemy wybrać płytę gazową pięciopalnikową. Do wyboru mamy rozmaite konstrukcje płyt gazowych: kwadratowe, prostokątne, okrągłe, a także o mniej regularnych kształtach. Wszystko zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Warto jednak wybrać płytę gazową, która będzie wygodna w użytkowaniu. Należy zwrócić uwagę między innymi na rozmieszczenie palników. Warto przy tej okazji wspomnieć, jaka powinna być odległość między płytą gazową a okapem. To często pojawiające się pytanie. Przyjmuje się, że optymalnym rozwiązaniem jest 75 cm pomiędzy płytą a okapem (dotyczy to zwłaszcza okapów przyściennych, do zabudowy, teleskopowych czy wyspowych – sprawdź rodzaje okapów kuchennych). Wiele zależy jednak od konkretnego modelu okapu. Większość producentów umieszcza w instrukcji informację dotyczącą wysokości, na jakiej powinno znajdować się urządzenie, na przykład okap przyścienny skośny powinien znajdować się 40-50 cm nad płytą gazową, a okap sufitowy 150 cm nad płytą.

Dodatkowe funkcje płyty gazowej

Bardziej zaawansowane płyty gazowe posiadają szereg dodatkowych funkcji. Do najczęściej spotykanych zaliczymy: wbudowany zapalnik elektryczny, awaryjne odcięcie gazu (uruchamiane na przykład podczas zalania palnika), zabezpieczenie przeciwwypływowe, zabezpieczenie przed dziećmi (specjalna blokada na pokrętłach) czy zaawansowane systemy sterowania.

Wybór dobrej płyty gazowej do zabudowy uzależniony jest nie tylko od naszych preferencji, ale również budżetu, którym dysponujemy. Najprostsze modele kupimy już za 300 złotych. Za najdroższe zapłacimy nawet kilka tysięcy złotych.

Jaka płyta gazowa do zabudowy najlepsza? - Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w z tematu Jaka płyta gazowa do zabudowy najlepsza?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Zapraszamy do przejrzenia naszych i Waszych propozycji.

Ranking Jaka płyta gazowa do zabudowy najlepsza? Producent Cena
1Samsung NA75J3030ASSamsungAktualna Cena
2Franke FHNE COR 4 3G TC XS CFrankeAktualna Cena
3Whirlpool AKT 625/NB1WhirlpoolAktualna Cena
4Bosch POH6B6B10BoschAktualna Cena
5Amica PGCB6101AOBAmicaAktualna Cena

5 komentarzy

Ala 5 października 2018 - 11:31

My wybraliśmy płytę gazową Teka z 4 palnikami, czarną, malowaną proszkowo, z takim wgłębieniem gdzie znajdują się palniki. Bardzo dobrze się sprawdza. Nie polecam szklanych, które są teraz tak modne, przynajmniej wydaje mi się, że są modne 🙂

Reply
Bożena 4 grudnia 2019 - 19:45

Trochę się bałam, że w tych zagłębieniach będzie zbierały się zanieczyszczenia, które później trudno będzie zlikwidować. Dlatego wybrałam inną płytę. Moim zdaniem zdecydowałam się na dobry sprzęt. Dobra płyta gazowa, która znajduje się w moim domu, to Electrolux EGG6407K. Jest to płyta szklana, która pięknie się prezentuje w kuchni. Trzeba tylko uważać, żeby jej nie zarysować.

Reply
zolla 11 lipca 2016 - 07:57

Z gazowych miałąm dwie Amici, wcześniej jedną i teraz drugą, generalnie mogę z powodzeniem polecić. Plus za bardzo atrakcyjną cenę jak na taki sprzęt, do tego spore palniki w tym jeden do WOKa co mnie bardzo cieszy bo dobrze się sprawuje. Poza tym fajnie dobrze wykonana.

Reply
Paola 14 sierpnia 2015 - 18:33

Kupiłam ostatnio taką płytę gazową do domku letniskowego, który użytkujemy podczas wakacji. Płyta bardzo prosta w obsłudze, trzeba jednak pamiętać i uważać przy podłączeniu gazu i jego odłączaniu. Poza tym płyta bardzo dobrze się sprawdza, nie jest trudna w obsłudze i jednak bardzo pomocna, nawet na wakacjach kiedy jednak rzadko się gotuje. My zdecydowaliśmy się na taką z dwoma palnikami.

Reply
Ula 6 października 2014 - 22:01

Bardzo przydatne informacje udało się Wam zebrać. Mi pomogły w wyborze, także daję maksymalną liczbę gwiazdek.

Reply

Dodaj opinię na forum

You may also like

RTVAGD.net - opinie, poradniki, ranking

Wybieramy najlepszy sprzęt RTV i AGD. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradnikami oraz opiniami użytkowników. Każdy poradnik zawiera ranking najlepszych produktów w danej kategorii.

 

Kontakt do nas:

Edtior's Picks

Latest Articles

Aktualizacja: 2024 – Rankingi i opinie na RTVAGD.net