Spis treści
Przypalenia powstałe podczas gotowania, zarówno wewnątrz garnka jak i te na powierzchni zewnętrznej, nie są łatwe do usunięcia i nie da się tego zrobić zwykłą gąbką i płynem do mycia naczyń. Do usuwania przypaleń potrzebna jest znacznie silniejsza metoda. Na szczęście wyczyścić przypalony garnek można bez żadnego szorowania wykorzystując produkty, które prawie zawsze posiada się w domu.
Jak wyczyścić przypalony garnek za pomocą octu, soli lub sody?
Popularne produkty kuchenne sprawdzą się także do czyszczenia przypaleń. Przypalony garnek wystarczy zalać octem wymieszanym z wodą w proporcji 1:1 w takiej ilości, aby płyn pokrył całe przypalenie. Po kilku godzinach powinno ono zejść bez trudu. Najlepiej przypalony garnek wystawić na balkon i przeczekać całą noc. Ocet spirytusowy pomaga zwalczyć zapach spalenizny, ale równocześnie sam nie pachnie najprzyjemniej, niemniej na balkonie nie będzie to nikomu przeszkadzało.
Drugi sposób na przypalony garnek, to gotowanie przez kilkanaście minut wody z solą. Po wylaniu gorącej wody, kiedy garnek nieco ostygnie, trzeba na gąbkę nalać odrobinę detergentu i już tylko przemyć. Sól można wykorzystać także w inny sposób, zasypując nią przypalone dno garnka i zalewając odrobiną wody. W takim wypadku trzeba poczekać do rana, aż spalenizna odejdzie i będzie można ją usunąć z grubsza na przykład drewnianą szpatułką, doczyszczając gąbką.
Papka z wody i sody to niezawodny sposób na usuwanie świeżych przypaleń. Jednakże w przypadku tej metody trzeba dołożyć nieco więcej starań, ponieważ wymaga ona delikatnego szorowania. Soda oczyszczona ma właściwości lekko ścierne, a poza tym zmiękcza przypalenie. By zadziałała skuteczniej, papkę należy pozostawić kilkanaście minut na miejscach przypalenia, by zdołała je rozpuścić. Tej metody nie polecamy używać w przypadku przypalonych garnków aluminiowych czy ze stali nierdzewnej ze względu na możliwość powstawania mikrorys i zmatowienia powierzchni. Sprawdzi się ona natomiast do czyszczenia przypalonych garnków emaliowanych.
Czyszczenie przypalonego garnka za pomocą coli, piasku czy proszku do prania
Cola to nie tylko smaczny napój pomagający przy niestrawności, ale także doskonały sposób na rozpuszczenie przypaleń (Tak, wiem. Dziwne zestawienie w tym zdaniu). Wystarczy wlać ją do przypalonego garnka i pozostawić na kilka godzin czy nawet na całą noc. Spalenizna zejdzie bez szorowania.
Jeżeli mamy dostęp do czystego piasku, to można go wykorzystać do usunięcia w miarę świeżego przypalenia, po prostu nakładając go na gąbkę i czyszcząc. Niektóre panie domu (teraz można powiedzieć, że bardziej nasze Babcie stosowały) stosują także w tym celu popiół z pieca czy papierosów.
Co ciekawe, doskonały w usuwaniu przypaleń jest też proszek do prania. Można nim zasypać garnek i zalać wodą oraz zaczekać do rana lub przez kilkanaście minut pogotować w nim wodę z proszkiem. To powinno spowodować zmiękczanie i łatwe odejście zanieczyszczeń.
W jaki sposób oczyścić przypalony garnek ryżem, kostką do zmywarki lub sprayem do czyszczenia grilla?
Jednym z zaskakujących sposobów na czysty garnek, uratowany od wyrzucenia po przypaleniu, jest gotowanie w nim ryżu. Produkt, który często się przypala, jest też antidotum na już powstałe przypalenia. W wyniku gotowania ryżu razem z woreczkiem, powstaje kleista substancja, która pomaga odejść przypaleniu od powierzchni garnka.
Osoby, które posiadają zmywarkę, doskonale wiedzą, że standardowy cykl mycia naczyń nie usunie spalenizny z garnka. Jednakże można w tym celu wykorzystać skoncentrowaną siłę tabletki do zmywarki, którą rozpuszcza się w odrobinie wody i zostawia na kilkanaście minut czy nawet godzinę w garnku. Po tym zabiegu przypalony garnek odzyska blask po przetarciu gąbką.
Jeżeli wszystkie domowe sposoby na przypalony garnek zawiodą lub nie chcemy z nich korzystać, ostatecznie spalenizna ulegnie środkowi do czyszczenia grilli, który jest w taki sposób skomponowany, by usuwać ją bez zbędnego wysiłku z naszej strony. Środki do czyszczenia grilla zazwyczaj mają formę gęstej pianki, która nie spływa a przywiera do przypalonej powierzchni. Dlatego działają jeszcze efektywniej.
Jak wyczyścić przypalony garnek od zewnątrz?
Przypalenia na zewnątrz garnka powstają często w trakcie normalnej eksploatacji. Warto usuwać je regularnie, ponieważ tylko wtedy można skutecznie doczyścić garnek. Jeżeli zostanie to zaniedbane, przypalenie za każdym kolejnym razem będzie się utrwalać i powiększać.
Skutecznym sposobem na walkę z takim problemem jest papka z sody i wody. Najlepiej czyścić w taki sposób garnki emaliowane. Te ze stali nierdzewnej można przy okazji lekko zmatowić. Dlatego w tym wypadku lepiej skorzystać z mniej ściernej, ale także dobrej metody, jaką jest pasta do zębów stosowana na miękkiej szmatce czy gąbce.
Pomoże również delikatne mleczko do czyszczenia czy też pasty przeznaczone do celów gospodarczych. Ważne, by nie miały w sobie drobinek ściernych. Przypalenie garnka od zewnątrz da się także usunąć owijając go ściereczką lub ręcznikami papierowymi, nasączonymi octem. Wystarczy taki zabieg zastosować na noc. Można również mniejszy przypalony od zewnątrz garnek wstawić do większego, wypełnionego mieszanką wody i octu w proporcjach 1:1. Jedynym minusem tej metody jest silny zapach octu, jednakże można zmniejszyć dyskomfort spowodowany korzystaniem z tego sposobu, wystawiając garnki na balkon.
2 komentarze
Żona przypaliła garnek (takie ze stali szlachetnej) i musiałem zadziałać. Napiszę komentarz, bo może komuś to pomoże. Ja wykorzystałem sposób z zalaniem garnka wodą z octem. Zostawiłem na całą noc. Następnego dnia (w sumie po południu) LEKKO poskrobałem drewnianą łyżką i przypalenizna odeszła bardzo ładnie. Także z mojej strony ten sposób polecam.
Czyszczenie przypalonego garnka było dla mnie zmorą, kiedy mieszkałam w akademiku. Wtedy czyściłam garnek sodą, a kiedy przypalenie było duże, to dawał radę tylko ocet. Kiedy nie chciała, żeby unosił się zapach octu, to zaczęłam używać octu jabłkowego. To zdecydowanie był dobry wybór, bo zapach nie był aż tak mocny.