Spis treści
Piekarnik jest jednym z trudniejszych miejsc do wyczyszczenia w kuchni, co sprawia, że wielu z nas zabiera się do tego z ogromną niechęcią i długo z tym zwleka. Przypalony tłuszcz, resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia nie należą do łatwych do usunięcia, tym bardziej, że piekarnik to nie tylko samo wnętrze, ale także blachy i ruszty. Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami? Taka wiedza pozwoli zrobić to znaczne szybciej i skuteczniej, bez potrzeby używania mocnej i szkodliwej chemii. Jakie funkcje czyszczenia piekarnika proponują producenci renomowanych firm i czy warto skorzystać z takiego rozwiązania?
Czyszczenie piekarnika za pomocą sody
To jeden z najsilniejszych i najskuteczniejszych domowych sposobów. Soda rozmiękcza zabrudzania, a także ma właściwości lekko ścierne i polerujące. Nie uszkodzi emaliowanej powierzchni piekarnika, zaś pozwala usunąć bardzo uporczywe przypalenia. W jaki sposób wykorzystać sodę do czyszczenia piekarnika? Jednym ze sposobów jest wykonanie papki składającej się z sody i wody. Rozprowadza się ją we wnętrzu piekarnika. W tym czasie ruszty i blachy można namoczyć w wannie z gorąca wodą również z dodatkiem sody czy też proszku do prania. Soda na ścianach piekarnika powinna pozostać co najmniej kilka godzin. Po tym czasie do miski nalewa się ciepłą wodę i za pomocą szmatki w niej namoczonej, usuwa papkę razem z zabrudzeniami. Po sodzie może pozostać biały osad, więc trzeba dokładnie przemyć na koniec wnętrze piekarnika.
Skutecznie działającą papkę można także przygotować z sody i octu. Ocet efektywnie usuwa przypalenia i inne zabrudzenia, których trudno się pozbyć w inny sposób. Można także spróbować metody polegającej na podgrzaniu octu z sodą i czyszczeniu piekarnika szmatką zamoczoną w jeszcze gorącym roztworze. Co prawda przy tego typu pracy trzeba się troszkę zmęczyć i przyłożyć do szorowania, ale efekt będzie naprawdę zachwycający. Do zakamarków można dotrzeć za pomocą szczoteczki do zębów zamoczonej w paście z sody i octu.
Jak wyczyścić piekarnik amoniakiem?
Amoniak sprawdzi się w walce silnymi zabrudzeniami chociaż jego wadą jest nieprzyjemny zapach. Procedura czyszczenia piekarnika z pomocą tego ogólnie dostępnego i taniego środka jest dwuetapowa i znana już przez nasze babcie. Stosowały ją kiedy w sklepach trudno było dostać jakiekolwiek środki czyszczące, pomagające w walce z przepaleniami. Najpierw należy rozgrzać piekarnik do temperatury około 60 stopni, po czym wyłączyć go i wstawić na samo dno naczynie z gorącą wodą i rozpuszczonym amoniakiem. Najlepiej pozwolić wodzie parować i działać przez całą noc. Rano zanieczyszczenia będą rozpuszczone. Wtedy trzeba wykonać papkę z płynu do naczyń i amoniaku oraz za pomocą gąbki wyszorować wnętrze piekarnika czy też blachę i ruszty. Na koniec konieczne jest dokładne usunięcie amoniaku, a można to zrobić korzystając ciepłej wody i zamoczonej w niej czystej ścierki z mikrofibry, która dobrze wchłania wodę i zanieczyszczenia.
Na czym polega czyszczenie parowe piekarnika?
Coraz częściej na rynku można spotkać piekarnik z funkcją parowego czyszczenia. Posiadają go nawet tańsze modele. Takie piekarniki mają niewielki pojemnik na tylnej ściance. Wlewa się w niego wodę i nastawia piekarnik na wysoką temperaturę. Kiedy woda zaczyna parować, rozpuszcza wszelkie zanieczyszczenia, przypalenia i resztki jedzenia, a przede wszystkim tłuszcz. Najlepiej taką funkcję stosować co najmniej raz w miesiącu, ponieważ sprawdzi się raczej na niewielkie zabrudzenia.
Jeżeli nasz piekarnik nie posiada funkcji czyszczenia parowego, to także można go wyczyścić parą wodną, ale domowym sposobem. Wystarczy do piekarnika wstawić naczynie żaroodporne z wodą i podgrzać go. Woda parując będzie działać tak jak system czyszczenia parowego. Do wody można dodać olejek eteryczny, który działa antybakteryjnie.
Pyrolityczne i katalityczne czyszczenie piekarnika
Piekarnik z funkcją pyrolizy to dobry zakup, ponieważ taka metoda pozwala skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń i przypaleń z często używanego piekarnika bez żadnego wysiłku. Pyroliza polega na zmianie zabrudzeń w popiół. Wystarczy tylko włączyć raz na jakiś czas tę funkcję, zaczekać do zakończenia procesu i później kiedy piekarnik wystygnie, wytrzeć popiół mokrą ściereczką.
Katalityczne czyszczenie piekarnika również odbywa się na zasadzie zmiany przypaleń i resztek jedzenia w popiół, ale odbywa się to w czasie normalnego używania sprzętu, na przykład podczas pieczenia ciasta, na bieżąco. Dzięki temu po zakończeniu eksploatacji od razu można piekarnik przetrzeć na mokro z popiołu i cieszyć się czystym sprzętem, aż do następnego użycia.
Niezależnie od tego jaką metodą będzie czyszczony piekarnik, nie należy z tym zwlekać. Najlepiej robić to, kiedy zanieczyszczenia są jeszcze świeże i nieutrwalone. Jeżeli nie uda się wyczyścić piekarnika od razu, trzeba to robić regularnie, wspomagając się na przykład płynem do czyszczenia grilla, jeżeli wszystkie opisane powyżej sposoby zawiodą. Najczęściej jednak da się obyć bez szkodliwej i drogiej chemii.
2 komentarze
Moim zdaniem wyczyścić piekarnik można naprawdę bardzo szybko i skutecznie. Jednak co ważne, piekarnik bardzo szybko się brudzi.. Ja wewnątrz stosuję wodę oczyszczoną z cytryną, bo boję się chemicznych środków. Jednak często piekę i te opary później zostają w środku, a nie chcę żeby miały styczność z jedzeniem. Na zewnątrz jednak często przecieram środkami, bo szyba nawet jak nic się nie robi, to się brudzi.
Zawsze mnie zastanawiało jak dobrze wyczyścić piekarnik, żeby nie było smug i nieprzyjemnego zapachu. Większość tych chemicznych środków jednak pozostawia niemiłą woń, a to jednak miejsce, gdzie przygotowujemy jedzenie. W końcu trafiłam na dobry czyścik i naturalne składniki płynu, które dokładnie usuwają nawet najgorszy syf 😉