Spis treści
Kuchenka mikrofalowa pozwala szybko podgrzać potrawę, rozmrozić ją lub skorzystać z bardzo lubianej funkcji grilla. Niestety jest to sprzęt, który na skutek rozpryskiwania się gorących pokarmów, ulega w czasie normalnej eksploatacji silnemu zabrudzeniu. Kiedy brud i tłuszcz zaschnie, trzeba skorzystać ze sprawdzonych, domowych, ale silnych metod na usunięcie zanieczyszczeń. Jak wyczyścić mikrofalówkę za pomocą produktów, które każdy posiada w domu? W jaki sposób dbać o nią bez wyczerpującego szorowania? O czym trzeba pamiętać, dbając o mikrofalę?
Jak zachować czystość mikrofalówki?
Tak jak w każdej dziedzinie, tak i w kuchni, lepiej zapobiegać potencjalnym problemom niż później z nimi walczyć, kiedy się nawarstwiają. Podczas podgrzewania płynnych potraw w kuchence mikrofalowej, dobrze jest je przykryć. Wtedy ciecz nie będzie się rozpryskiwała po całym wnętrzu urządzenia. Pod miseczkę czy talerzyk, rozsądnie jest także wstawić dodatkowy płaski talerz, który uchroni obrotową część mikrofali przed zabrudzeniami. Taki dodatkowy talerzyk wystarczy tylko włożyć z innymi naczyniami do zmywarki. W ten sposób uniknie się usuwania brudu z części obrotowej mikrofali i przestrzeni pod nią.
Najważniejsze znaczenie ma systematyczne czyszczenie mikrofali, więc idealnym rozwiązaniem jest przecieranie wilgotną ściereczką ścianki wnętrza mikrofali po każdym użyciu. Niestety nie zawsze jest taka możliwość na przykład z powodu braku czasu. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że w czasie kolejnych cykli grzania, zabrudzenia utrwalają się, a nawet mogą powodować przebarwienia wnętrza mikrofali. Dlatego najlepiej dbać o czystość regularnie. Należy jednak pamiętać, by do jej czyszczenia kuchenki mikrofalowej nie stosować ostrych gąbek czy druciaków, które mogą zniszczyć delikatną powierzchnię.
Czyszczenie mikrofali octem
Ocet doskonale dezynfekuje, pomaga rozpuścić brud i usunąć tłuszcz. Wystarczy tylko zastosować pewien trik, aby uniknąć szorowania nawet bardzo zabrudzonej kuchenki mikrofalowej. Trzeba wstawić do niej miseczkę z mieszaniną wody i octu w proporcjach 1:1 i podgrzewać aż woda zacznie parować. Gorąca para zmiękcza zabrudzenia. Po kilku minutach takiego czyszczenia parowego za pomocą octu i wody można wyłączyć mikrofalówkę i pozwolić, żeby nieco wystygła w środku. Następnie należy wyjąć talerz obrotowy i wyczyścić wnętrze ściereczką z mikrofibry, która dobrze wchłania wodę. Nie trzeba nawet już używać detergentów. Zapach octu szybko wywietrzeje, jeżeli zostawi się mikrofalówkę otwartą na kilka minut.
Czyszczenie kuchenki mikrofalowej cytryną
Czyszczenie mikrofali za pomocą soku z cytryny można przeprowadzić na podobnej zasadzie, jak parowe czyszczenie z octem. Wystarczy do miseczki żaroodpornej wlać trochę czystego soku z cytryny i dopełnić wodą, a następnie również podgrzewać. Po kilku minutach postępujemy analogicznie jak w przypadku poprzedniej metody.
Cytrynę można wykorzystać także do czyszczenia mikrofali na zimno w nieco inny sposób. Wystarczy przekroić ją na pół, by wygodnie było chwycić ją w dłoń i energicznie pocierać wnętrze mikrofali. Tak samo trzeba postąpić z talerzem. Można odczekać kilka minut, aż sok będzie miał szansę zadziałać na najsilniejsze zabrudzenia. Następnie namoczyć w ciepłej wodzie chłonną ściereczkę z mikrofibry i jeszcze raz przetrzeć wnętrze. Można użyć wody z kroplą płynu do mycia naczyń, szczególnie jeżeli we wnętrzu mikrofali są oporne plamy z tłuszczu.
Jak wyczyścić mikrofalówkę soda
Soda jest doskonałym preparatem do czyszczenia kuchenki mikrofalowej, zarówno jej wnętrza, jak zewnętrznej części. Pamiętajmy tylko, że obudowę kuchenki mikrofalowej można czyścić za jej pomocą tylko wtedy kiedy nie jest ona wykonana ze stali nierdzewnej. Soda jest co prawda delikatna, ale także lekko ściera i polerująca, więc uszkodzi stal. W środku można ją stosować bezpiecznie na białych powierzchniach zarówno w formie rozpuszczonej z wodą, podobnie jak w przypadku wody z octem czy sokiem z cytryny, ale także w inny sposób.
Wystarczy wykonać papkę z sody i wody a następnie nabierać ją na gąbkę czy ściereczkę i delikatnie czyścić okrągłymi ruchami. Zabrudzenia, a nawet zaschnięty tłuszcz szybko zejdą. Także stare zanieczyszczenia powinny dać się w ten sposób usunąć. Ponadto soda na działanie dezynfekujące, antybakteryjne i nie pachnie nieprzyjemnie tak jak ocet. Jedynym jej względnym minusem jest fakt, że zostawia po sobie osad, więc po jej użyciu trzeba wnętrze kuchenki mikrofalowej jeszcze raz przetrzeć ściereczką zamoczoną w czystej wodzie.
Czyszczenie mikrofali za pomocą popularnych detergentów?
Alternatywą dla domowych sposobów czyszczenia mikrofali są delikatne, rozpuszczające tłuszcz detergenty. Jednym z nich może być pianka do czyszczenia powierzchni kuchennych. Jest na tyle gęsta, że nie spływa z pionowych powierzchni, więc z łatwością rozpuści brud i zanieczyszczenia z wnętrza mikrofali.
Kolejnym sposobem jest użycie mleczka do czyszczenia, które zawiera w sobie nierysujące powierzchni mikrodrobinki. Dzięki niemu łatwiej będzie usunąć zanieczyszczenia, unikając porysowania powierzchni. Gdyby tak się stało brud wynikałby w nie jeszcze szybciej i łatwiej. Wystarczy zmoczyć gąbkę i jej ostrą stroną czyścić kuchenkę wraz z odrobiną mleczka. Na koniec każdy detergent trzeba wypłukać za pomocą czystej wody.
1 Opinia
Moja żona nie używa mikrofalówki, ale ja w pracy czasami tak. Ostatnio jej pytałem jak wyczyścić mikrofalówkę skutecznie i powiedziała mi właśnie o tych domowych sposobach. Sprawdzają się i co najważniejsze znika wtedy ten nieprzyjemny zapach, który pozostaje po podgrzewanych pokarmach. Jak widać, wcale nie potrzeba skomplikowanych środków.