Chłonny, miękki w dotyku ręcznik to zasługa nie tylko samego składu materiałów, ale też sposobu jego prania i konserwacji. Pranie ręczników nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się zdawać. To, w jakiej temperaturze będą prane i co ważne – w czym je wypierzesz, będzie miało realne znaczenie dla ich żywotności, zapachu i przyjemności z ich używania. Czy na pewno wiesz, w jakiej temperaturze prać ręczniki i jak powinno przebiegać pierwsze pranie ręczników? Zachęcamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami!
Pranie ręczników – co chcesz o nim wiedzieć?
Właściwości higroskopijne ręczników są kluczem ich skuteczności. Higroskopijność, jaką wyróżniają się w większości materiały naturalne – bawełna, bambus itp. odpowiada za zbieranie wody i gromadzenie jej w swoich włóknach. To właśnie dlatego grube ręczniki z wysokogatunkowej bawełny szybko osuszą twoje ciało zapewniając jednocześnie komfort dla skóry. Aby nie niszczyć naturalnych właściwości chłonnych ręcznika, konieczna jest wiedza jak i w czym prać ręczniki.
Pierwsze pranie ręcznika
Nowy ręcznik prosto ze sklepu wymaga wstępnego, pierwszego prania. Jest to spowodowane dwiema kwestiami. Pierwszą jest po prostu higiena – nigdy nie wiesz, kto dotykał wcześniej ręcznika, a także w jakich warunkach był on przechowywany. Nierzadko ręczniki zarówno w magazynie, jak i w samym już sklepie lądują na brudnej podłodze, a przecież mają służyć do wycierania ciała! Aby zatem usunąć wszystkie zanieczyszczenia i ewentualne bakterie – konieczne jest pierwsze wypranie ręcznika, najlepiej zaraz po przyniesieniu do domu. Kolejną z kwestii, które stoją za koniecznością wyprania ręcznika jeszcze przed jego użyciem, jest aktywacja jego właściwości chłonnych. Wiele firm zabezpiecza powłokę ręcznika specjalnymi substancjami chemicznymi. Aby je usunąć i zwiększyć tym samym naturalne właściwości materiału – konieczne jest pierwsze pranie ręcznika.
Jeszcze przed pierwszym praniem ręczników, zaleca się zamoczenie ich przynajmniej na 24 godziny w misce z zimną wodą. Pozwoli to ocenić, czy materiał farbuje, a jeśli masz ręcznik kolorowy, to ten zabieg pomoże szybko usunąć nadmiar barwnika wykorzystanego do farbowania bawełny. Kiedy ręcznik jest dobrze namoczony, jego przędza pęcznieje, a włókna otwierają się, dzięki czemu z głębszych warstw ręcznika możliwe jest uwolnienie wszelkich chemikaliów wykorzystanych podczas produkcji. Namoczone ręczniki możesz włożyć do pralki i ustawić odpowiedni program prania.
Jak prać ręczniki?
Prawidłowe pranie ręczników to takie, które doskonale oczyści włókna ręcznika z zabrudzeń, przywróci im higieniczną czystość i aktywuje zdolności do pochłaniania wody. Pranie ręczników powinno odbywać się oddzielnie – nie łącz ich z innymi ubraniami, ścierkami, bielizną, czy pościelą. Dobrze jest również pamiętać o segregacji kolorystycznej. Ręczniki, szczególnie te nowe, lubią czasem farbować, co może przełożyć się na kolorystykę całej zawartości bębna w pralce. Dobre, wysokiej jakości ręczniki mogą również pylić. Podczas prania mikrowłókna bawełny odczepiają się od pętelek, co jest całkowicie naturalnym zjawiskiem, które nie wymaga reklamowania ręczników, a także wystawienia im złej oceny. Możesz mieć pewność, że po kilku praniach pylenie stanie się niezauważalne.
Dobrze jest również nie zapełniać bębna do maksymalnego poziomu. Dbaj o to, by w bębnie poza ręcznikami było dużo wolnego miejsca. to gwarancja dokładnego prania – środki piorące dotrą w każdy zakamarek ręcznika i woda będzie swobodnie uderzać o materiał. to skutkuje dokładniejszym praniem. Jeśli uwielbiasz białe ręczniki i nie chcesz by straciły swój higieniczny blask – dbaj o to by do bębna z białymi ręcznikami wrzucać tylko białe rzeczy!
W ilu stopniach prać ręczniki?
Bawełna bawełnie nierówna! Zdarza się nawet, że producenci ręczników poza bawełną dodają do przędzy włókna syntetyczne lub naturalne (np. włókna konopne, z bambusa itp.). Każdy z takich składów może wymagać odmiennego podejścia do ich prania. Tak, jak zawsze – to jaką temperaturę prania wybierzesz, musi być uzależnione od docelowego składu ręcznika. Pamiętaj tylko, że im wyższa jest temperatura podczas prania ręczników w pralce, tym krótsza będzie żywotność materiału. Ręczniki często prane w 80-90 stopniach mogą szybciej się przecierać, wycierać i ogólnie – tracić swoje właściwości chłonne.
Najlepszym rozwiązaniem dla żywotności ręczników kąpielowych jest pranie ich w jak najniższych, zalecanych przez producenta temperaturach. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli jesteś alergikiem, ręcznik jest zabrudzony, albo pierzesz ręcznik dla noworodka – pranie w 60 i więcej, stopniach jest niezbędne.
Ogólnie zakłada się, że ręczniki powinny być prane w 40-60 stopniach. Niewskazane jest natomiast pranie ręczników w najwyższej temperaturze, czyli 90 stopniach. Gotowanie może uszkodzić materiał, rozluźnić przędzę i sprawić, że ręczniki staną się mniej puszyste i mniej chłonne. Tak wysokie temperatury stosowane są w pralniach przemysłowych – hotelach i szpitalach – w domowych warunkach gotowanie ręczników nie jest rekomendowane.
W ilu stopniach prać ręczniki welurowe?
Welur jest materiałem niezwykle miękkim, aksamitnym i puszystym. Ręczniki welurowe są delikatniejsze od tych wykonanych z bawełny, a co za tym idzie – wymagają innych warunków podczas prania. Pranie ręczników welurowych powinno odbywać się w wysokości 40 stopni i bez mocnych detergentów. To gwarancja zachowania ich koloru i luksusowego dotyku.
Na jakim programie prać ręczniki?
Każda
pralka automatyczna ma nieco innych schemat zaprogramowanych opcji prania. W zasadzie każda z nich oferuje również możliwość indywidualnego dopasowania temperatury, liczby obrotów podczas wirowania i innych opcji (wirowanie bez gniecenia, antyalergiczny itp.). Zasadniczo wystarczy dopasować temperaturę prania ręczników do wytycznych umieszczonych na metce producenta i wybrać program ogólny do prania bawełny.
W czym prać ręczniki?
Kolejnym z aspektów, na jaki musisz zwrócić uwagę jest to, w czym będziesz prać ręczniki. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele produktów do prania – żeli, kapsułek, płynów i proszków do kolorów i do białego. Alergicy i osoby żyjące w zgodzie z nurtem eko chętnie wybierają np. specjalne wegańskie orzechy piorące do wielokrotnego użytku.
Specjaliści rekomendują jednak stosowanie środków piorących w płynnej postaci, ponieważ
proszki do prania mogą gorzej wypłukiwać się ze splotów ręcznika. Niewypłukane detergenty w kontakcie ze skórą mogą powodować podrażnienia, swędzenia, a nawet reakcje alergiczne.
Piorąc ręczniki zrezygnuj również z użycia płynów do płukania. Twój ręcznik po praniu bez dodatkowego zmiękczacza będzie nadal miękki, ale bardziej chłonny. Jeśli natomiast lubisz wyjątkowo miękkie i puszyste ręczniki kąpielowe to i w tym przypadku nie stosuj płynu do płukania, tylko ocet. Wystarczy naprawdę odrobina, by zapewnić idealną miękkość włókien i jednocześnie zachować właściwości higroskopijne ręczników, a także usunąć z nich przykre zapachy (np. stęchlizny).
Finalnie, niezbędne jest pamiętanie o stosowaniu innych środków piorących do kolorów, a innych do bieli. Proszki i płyny do bieli mają w swoim składzie wybielacz optyczny, który czarnym i kolorowym tkaninom może odebrać intensywność barw.
Wiedząc już w ilu stopniach prać ręczniki i czego wybierać do ich prania, lepiej zadbasz o swój komplet ręczników kąpielowych. Prawidłowa konserwacja sprzyja zachowaniu ich chłonności, dobrego wyglądu i sprawi, że będziesz cieszyć się z przyjemnych w dotyku ręczników przez długi czas.
Chyba najlepiej prać ręczniki w nieco wyższych temperaturach. Tak jak pisze przedmówczyni, przynajmniej w 60 stopniach.
Jak prać ręczniki? Ja zawsze piorę ręczniki w temperaturze 60 stopni na odpowiednim programie. Nie piorę ręczników oddzielnie, bo uważam, że nie ma aż takiej potrzeby. Na pewno zmieniam je regularnie i mam w domu ręczniki naprawdę dobrej jakości. To pomaga.
Moim zdaniem warto prać ręczniki w wyższej temperaturze i w programie, który jest do nich dostosowany. Najważniejsze to jednak prać ręczniki REGULARNIE. Dobrze jest też wybrać odpowiedniej jakości ręczniki, wtedy nawet zła temperatura nie będzie na nie negatywnie oddziaływać.