Spis treści
Wykałaczki już dawno odeszły do lamusa, pomału żegnamy się też z nićmi dentystycznymi czy szczoteczkami międzyzębowymi. Nadeszła era irygatorów dentystycznych, które zyskują coraz szersze grono odbiorców. Zebraliśmy wszystkie przydatne informacje, z którymi powinniście się zapoznać zanim sięgniecie po dobry irygator do zębów.
W każdej łazience znajdziemy komplet akcesoriów służących do utrzymania prawidłowiej higieny jamy ustnej. Jedni ograniczają swój asortyment wyłącznie do szczoteczki i pasty, inni inwestują w coraz nowsze urządzenia, które, przy odpowiednim stosowaniu, pozwalają uzyskać imponujące efekty. Do walki z płytką nazębną, kamieniem i codziennymi zabrudzeniami nie powinniśmy szczędzić środków. W innym razie, będziemy musieli zostawiać spore sumy u stomatologa.
Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?
Aby cieszyć się śnieżnobiałym, zdrowym uśmiechem musimy przestrzegać kilku zasad. Nawet najlepsze i najnowocześniejsze urządzenia nie pomogą, jeśli nie będziemy ich odpowiednio, a zwłaszcza regularnie używać. Przede wszystkim, należy szczotkować zęby dwa razy dziennie przez 2-3 minuty. Na rynku nie brakuje różnego rodzaju szczoteczek. W sklepach znajdziemy te tradycyjne manualne, elektryczne obrotowe, elektryczne obrotowo-pulsacyjne, soniczne. Specjaliści zgodnie przyznają, że naszym zębom służą przede wszystkim dobre szczoteczki elektryczne, które skuteczniej usuwają płytkę nazębną i docierają do trudno dostępnych miejsc. Są również delikatniejsze dla szkliwa i dziąseł. Wybór szczoteczki elektrycznej nie należy jednak do najłatwiejszych. Jeśli jednak ten zakup mamy już za sobą, możemy przejść do kolejnego etapu – dokładnego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
Irygator do zębów – co to takiego?
Irygator został wymyślony i zaprojektowany w latach 60. XX wieku. Urządzenie było stopniowo unowocześniane i udoskonalane. Obecnie na rynku znajdziemy całą gamę tego rodzaju produktów o różnych parametrach.
Najprościej rzecz ujmując, irygator do zębów służy do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Jego zadaniem jest również masaż dziąseł. Urządzenie dokładnie usuwa osady i resztki pokarmów z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. To pomaga utrzymać prawidłową higienę i zapobiec na przykład zmianom próchniczym.
Jak działa irygator do zębów? Specjalna pompka urządzenia generuje strumień wody, który pod określonym ciśnieniem (w sposób pulsacyjny) wydostaje się z irygatora i dociera do wszystkich zakamarków jamy ustnej. To niezwykle precyzyjny i skuteczny sposób czyszczenia trudnodostępnych miejsc. Wspomaga usuwanie bakterii i płytki nazębnej. Co niezwykle istotne, irygator dentystyczny jest bardzo delikatny zarówno dla szkliwa, jak i dziąseł. Tym samym przewyższa różnego rodzaju nici, wykałaczki czy szczoteczki międzyzębowe. Regularne stosowanie irygatora dentystycznego pozwala zachować prawidłową higienę i w znacznym stopniu ograniczyć wizyty u stomatologa. Słowem, to korzyść dla naszego zdrowia, jak również portfela.
Dlaczego warto używać irygatora do zębów?
Profesjonalny irygator dentystyczny stosowany regularnie idealnie uzupełnia codzienną pielęgnację – wyraźnie poprawia kondycję dziąseł. Strumień wody, który wydostaje się z dyszy urządzenia nie tylko bowiem oczyszcza trudnodostępne miejsca, ale również masuje dziąsła i poprawia krążenie.
Irygator docenią osoby noszące aparaty ortodontyczne, ponieważ dzięki niemu skutecznie pozbędą się resztek pokarmów ze wszystkich zakamarków jamy ustnej. Urządzenie polecane jest również osobom z implantami, koronami, mostami czy cierpiącym na paradontozę.
Rodzaje irygatorów dentystycznych
W ofercie znajdziemy dwa rodzaje irygatorów dentystycznych:
- Stacjonarne
- Bezprzewodowe
W zależności od potrzeb i indywidualnych preferencji, każdy może wybrać dla siebie najlepszy irygator do zębów.
Irygatory stacjonarne
Modele stacjonarne, zasilane sieciowo, sprawdzą się przede wszystkim w warunkach domowych. Ze względu na dość duże gabaryty ciężko zabrać je ze sobą w podróż. Składają się z dość obszernej bazy, zbiornika na wodę (najczęstsza pojemność to 600 ml) oraz rączki z wężykiem. Spora objętość zbiornika wpływa na komfort użytkowania – gwarantuje dokładną irygację przy jednokrotnym napełnieniu.
Czym różnią się między sobą poszczególne modele irygatorów? Podstawowe różnice to zakres ciśnienia strumienia (minimalne, maksymalne), liczba pulsacji na minutę (wystrzał płynu podczas irygacji), stopnie regulacji ciśnienia, a także dołączone końcówki (między innymi: imitujące szczoteczkę do zębów, poddziąsłowe, skrobak do języka). Do irygatorów stacjonarnych najczęściej dołączane są różnorodne końcówki, dzięki czemu może korzystać z niego cała rodzina. To wygodne rozwiązanie dla każdego.
Irygatory bezprzewodowe
Tego typu irygatory różnią się budową od urządzeń stacjonarnych. Zbiornik na płyn i zasilający akumulator są wbudowane w rękojeść sprzętu. Do zestawu dołączona jest stacja ładująca. Pojemność zbiorników w irygatorach bezprzewodowych jest znacznie mniejsza – około 130 ml. Do dokładnej irygacji konieczne jest zatem dwu- lub trzykrotne napełnienie zbiornika. Irygator bezprzewodowy to wygodne rozwiązanie dla osób, które lubią dbać o higienę jamy ustnej również podczas podróży.
Irygatory bezprzewodowe różnią się między sobą takimi samymi parametrami co urządzenia stacjonarne (zakres ciśnienia strumienia, liczba pulsacji na minutę, stopnie regulacji ciśnienia i dołączone końcówki).
W ofercie znajdziemy również urządzenia wielofunkcyjne: irygatory dentystyczne w zestawie ze szczoteczką elektryczną. Posiadają one jedną bazę składającą się z irygatora i wbudowanej stacji ładującej do szczoteczki elektrycznej.
Jaki płyn najlepiej sprawdzi się podczas irygacji?
Na rynku znajdziemy całą gamę płukanek i płynów, którymi możemy wypełnić zbiornik irygatora dentystycznego. Według specjalistów, w tej roli najlepiej sprawdzi się jednak zwykła woda. Płyny i płukanki to dość duży wydatek. Na dodatek, w swoim składzie często zawierają różnego rodzaju substancje (na przykład słodzące), które przy niewystarczającym przepłukaniu irygatora, mogą uszkodzić lub zapchać pompkę. Przy codziennej pielęgnacji doskonale sprawdzi się zatem woda, która w wystarczającym stopniu oczyści wszystkie zakamarki jamy ustnej.
Jaki irygator do zębów wybrać? - Ranking 2024
W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w z tematu Jaki irygator do zębów wybrać?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Zapraszamy do przejrzenia naszych i Waszych propozycji.
2 komentarze
Właśnie, ja też dowiedziałam się o tym urządzeniu od swojej pani doktor. A szkoda, że tak mało o nim można przeczytać, bo ja na przykład jestem w szoku jak dobrze działa irygator do zębów. Odkąd go używam, to moje zęby i dziąsła są w zdecydowanie lepszej kondycji i żałuję, że wcześniej go nie kupiłam, bo na pewno nie miałabym takich problemów z zębami, jakie miałam przed jego stosowaniem.
Jeszcze przed założeniem aparatu ortodontycznego, pani doktor powiedziała mi o tym urządzeniu. Byłam w szoku, że takie produkty są dostępne na rynku… Postanowiłam znaleźć najlepszy irygator do zębów, jaki tylko jest, oczywiście patrząc też na cenę. Panasonic zdecydowanie wymiata jeżeli chodzi o te produkty. Dla osób, które mają krzywe zęby, lub trudność z ich czyszczeniem, ten sprzęt wydaje się być idealny. Ja dzięki niemu już tak często nie chodzę na oczyszczanie zębów do stomatologa.