Spis treści
Nie ma to jak weekend z przyjaciółmi i wspólne grillowanie. Wraz z rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego coraz chętniej sięgamy po tego typu sprzęt. Tradycyjne grillowanie w wielu miejscach jest zakazane, dlatego coraz większą popularnością cieszą się grille elektryczne, które z powodzeniem mogą być stosowane również w domu. Idąc tym tropem podpowiadamy, jak wybrać dobry grill elektryczny.
Największą zaletą grilla elektrycznego jest to, że posłuży nam nie tylko wiosną czy latem. Możemy po niego sięgnąć również zimą we własnym mieszkaniu. Smak potraw przygotowywanych na tego typu urządzeniu nieco różni się od tych przyrządzanych na tradycyjnym grillu węglowym, ale mimo to grille elektryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu zdecydowanie łatwiej będzie Wam wybrać idealnego grilla elektrycznego.
Grill elektryczny – rodzaje
Oferta grilli elektrycznych jest imponująca, dlatego wybór najlepszego dla nas sprzętu nie jest łatwy. Na rynku spotkamy:
- Grill elektryczny z rusztem – wyglądem nieco przypomina tradycyjnego grilla na węgiel. Jest jednak znacznie wygodniejszy w użytkowaniu. Składa się z grzałki oraz umieszczonego nad nią metalowego rusztu. Tłuszcz podczas przygotowywania potraw kapie na grzałkę. Czyszczenie jej nie jest najprzyjemniejszą czynnością. Tego typu grill oferuje jednak sporą powierzchnię i umożliwia przygotowanie kilku potraw jednocześnie.
- Grill elektryczny z płytą – wyglądem przypomina teflonową patelnię. Zamiast rusztu posiada bowiem teflonową płytę. Tłuszcz podczas grillowania nie spływa na grzałkę (jak w przypadku grilla z rusztem), a do podstawionego naczynia lub specjalnych rynienek. Dzięki temu nie musimy czyścić grzałki. Dużym plusem tego rodzaju urządzenia jest fakt, że potrawy na nim przygotowywane nie przywierają. Grill z płytą oferuje całkiem dużą powierzchnię do przyrządzania potraw.
- Grill raclette – to wielofunkcyjne urządzenie o kształcie koła. Na górze umieszczona jest duża, okrągła płyta grzejna służąca do grillowania potraw, a na dole znajdują się niewielkie patelnie teflonowe. Tłuszcz kapiący z przyrządzanych potraw gromadzi się w specjalnych rynienkach. Grill raclette wykorzystywany jest między innymi do przygotowywania rozmaitych zapiekanek. Tego typu sprzęt sprawdzi się na przykład na tarasie.
Ze względu na rozmiar urządzenia grille elektryczne dzielimy na:
- Grill stołowy – jest mniejszy od grilla z rusztem i płytą. Z powodzeniem można go stosować w domu, o każdej porze roku. Najczęściej tego rodzaju grill ma specjalne przykrycie, by gorący tłuszcz nie wydostawał się na zewnątrz. Grill stołowy nie oferuje zbyt dużej powierzchni do przyrządzania potraw. Podobną funkcję do grilla stołowego spełnia patelnia grillowa. Oferuje jednak jeszcze mniejszą powierzchnię do grillowania.
- Grill stojący – sprawdzi się przede wszystkim w ogrodzie lub na tarasie. Należy jednak pamiętać, że grill elektryczny, jak sama nazwa wskazuje, wymaga stałego podłączenia do prądu, a zatem przyda się na przykład długi przedłużacz. To dość duży sprzęt. Wyglądem przypomina tradycyjnego grilla węglowego. Umożliwia przygotowanie sporej ilości jedzenia.
Grill elektryczny domowy a ogrodowy
W warunkach domowych sprawdzi się przede wszystkim grill stołowy. Jego kompaktowe rozmiary i specjalna konstrukcja uniemożliwiająca rozpryskiwanie się tłuszczu na wszystkie strony sprawiają, że będzie doskonałym wyposażeniem każdej kuchni.
Najlepszym grillem elektrycznym do ogrodu będzie grill stojący. Sprawdzi się tu zarówno urządzenie z rusztem jak i z płytą, a także grill raclette. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz oczekiwań.
Grill elektryczny – najważniejsze parametry
Dobry grill elektryczny powinien spełniać kilka kryteriów. Przed jego zakupem zwróćmy uwagę na takie parametry jak:
- Grill elektryczny – moc – to bardzo ważne, by grill elektryczny miał odpowiednią moc. Im wyższa, tym grzałka urządzenia szybciej się nagrzeje i przygotowywanie potraw będzie trwało krócej. W ofercie spotkamy grille o różnej mocy, najczęściej od 600W do 2500W.
- Grill elektryczny z włącznikiem – nie jest to standardowe wyposażenie. Niektóre elektryczne grille wyłączają się dopiero po odłączeniu od źródła zasilania. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany model ma specjalny włącznik.
- Grill elektryczny – regulacja temperatury – kluczem do idealnego grillowania jest dostosowanie temperatury do rodzaju przyrządzanej potrawy. Umożliwi to grill elektryczny z regulacją temperatury.
- Grill elektryczny – otwarty czy zamknięty – grill z pokrywą umożliwi szybsze przygotowanie potraw. Na świeżym powietrzu możemy z powodzeniem stosować grille otwarte. Jeśli jednak zależy nam, by potrawy były przygotowywane szybciej, a ciepło równomiernie się rozchodziło postawmy na grill zamknięty. To rozwiązanie sprawdzi się również w domu. W innym razie tłuszcz może pryskać na meble.
- Grill elektryczny – łatwość czyszczenia – niby sprawa drugorzędna, ale dla osoby, która będzie musiała czyścić urządzenie, to bardzo ważny czynnik. Dobrze, jeśli możemy w szybki i łatwy sposób oczyścić wszystkie elementy grilla z zastygłego tłuszczu. Niektóre urządzenia składają się z części, które możemy myć w zmywarce. To na pewno wygodne rozwiązanie. Warto sprawdzić, czy płyta grilla jest jednoczęściowa czy można podzielić ją na mniejsze części, które zmieszczą się w tradycyjnej zmywarce. Niewątpliwie, najtrudniejsze w czyszczeniu są grille elektryczne z rusztem.
Grill elektryczny – dodatkowe funkcje i wyposażenie
Do najciekawszych i najbardziej przydatnych funkcji grilla elektrycznego zaliczymy:
- Opiekacz – niektóre grille elektryczne (zwłaszcza stołowe) mają funkcję opiekania pieczywa.
- Wskaźnik poziomu wysmażenia – specjalny sygnał informuje, jaki jest poziom wysmażenia potrawy.
- Wymienne płytki – część modeli posiada wymienne płytki i dzięki temu w kilka chwil nasz grill może stać się tosterem lub gofrownicą.
- Pomiar grubości mięsa – grill z taką funkcją określa grubość mięsa i dobiera odpowiedni czas jego opiekania.
- Łopatka do mięsa – to podstawowe wyposażenie każdego grilla. Pozwala wygodnie przerzucić mięso czy warzywa na drugą stronę, bez ryzyka porysowania teflonowej powłoki.
- Osłona wiatrowa – sprawdzi się przy grillach ogrodowych. Osłonę, która chroni potrawy przed wiatrem, umieszcza się nad płytą grzejną.
Ile kosztuje i gdzie kupić dobry grill elektryczny?
W ofercie znajdziemy rozmaite grille elektryczne w różnych cenach. Wszystko zależy od producenta, a także rodzaju urządzenia i stopnia jego zaawansowania. Najtańszy model dostaniemy już za mniej niż 100 złotych. Najbardziej zaawansowane technologicznie, bogato wyposażone grille to koszt rzędu 1500-2000 złotych.
Jakie grill elektryczny wybrać? - Ranking 2024
W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w z tematu Jakie grill elektryczny wybrać?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Zapraszamy do przejrzenia naszych i Waszych propozycji.
4 komentarze
ja chciałem odstawić smazone jedzenie i kupiłem Grill elektryczny BREVILLE DuraCeramic, bardzo sobie chwalę, nagrzewa się momentanie i do tej pory nic mi nie przypalił. Uwielbaim na nim robić delikatne bataty i rybę
Moim zdaniem dobry grill elektryczny to świetne rozwiązanie. Ja czasami nie mam czasu na przygotowanie tradycyjnego, często mamy ochotę pogrillować kiedy na dworze nie ma pogody.. Więc wtedy nic nie stoi na przeszkodzie! Niewielki grill elektryczny a możemy zrobić na nim praktycznie wszystko.
Jednak grill tradycyjny jest niepokonany 🙂 Zapach, smak nie do podrobienia 🙂 Ale grill elektryczny moze sie przydac np na pochmurne dni i obudzic wspomnienia grillowanej kiełbaski i warzyw. No i ponoć jest zdrowszy od tradycyjnego. zastanawiałam sie kiedyś nad kupnem takiego ale właśnie- gabaryty 😉 Przy mojej małej kuchence nie miałabym go gdzie trzymać
Mam, świetna sprawa! Szczególnie zimą. Ale zajmuje sporo miejsca, praktycznie jedna półka w szafie tylko na grill. Jedyne czego mu brakuje to dym, no ale nie można mieć wszystkiego, a ten charakterystyczny aromat, to jednak tylko przy prawdziwym grillu, czy ognisku.
Korzystam z grilla elektrycznego tefala, mogę spokojnie polecić. Mam już z 5 lat i bardzo dobrze się sprawuje, nie wiem jak teraz cenowo to wygląda, ale jak ja kupowałam, to różnice nie były znaczne.