sobota, 9 listopada, 2024
Home Blog Jakie filtry do wody najlepsze?

Jakie filtry do wody najlepsze?

by RTVAGD.net
12 komentarzy
filtry do wody

Organizm ludzki w około 70% składa się z wody. Bez niej nie może prawidłowo funkcjonować. Dziennie powinniśmy pić jej minimum 2 litry. Ważne oczywiście jest to, aby pić wodę dobrej jakości. Ta, która płynie bezpośrednio z kranu, często budzi nasze obawy. Możemy ją jednak uzdatnić. Potrzebny nam będzie do tego dobry filtr do wody. Tym tematem się dzisiaj zajmiemy, sprawdzimy jakie mamy możliwości, jaki filtr do wody pitnej wybrać?

Spożywanie filtrowanej wody z kranu na pewno jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne niż kupowanie dwóch butelek wody mineralnej dziennie. Warto zatem zainwestować w dobre filtry do wody pitnej. Oferta tego typu urządzeń jest coraz bogatsza i bez trudu można kupić odpowiedni produkt. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie filtry do wody wybrać.

Czy warto kupić filtr do wody pitnej?

Jeśli kupowanie kolejnych zgrzewek wody nie sprawia Ci problemu i nie nadwyręża budżetu, możesz zostać przy tej opcji. Inwestując w filtr wody do domu możesz jednak wiele zyskać. W kranówce znajduje się chlor oraz rozmaite zanieczyszczenia, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie, a na dodatek psują smak potraw i napojów. Jakby tego było mało, źle działają również na skórę.

Istotne znaczenie ma między innymi twardość wody. Duża zawartość węglanu wapnia sprawia, że w sprzęcie AGD szybciej osadza się kamień. Wybierając najlepsze filtry do wody pitnej, które spełniają wiele funkcji, można sporo zyskać. Warto jednak dodać, że spożywanie tak zwanej twardej wody nie jest szkodliwe dla zdrowia. Nie musimy jej zatem zmiękczać. Powinniśmy ją jednak skutecznie oczyścić z bakterii, wirusów, chloru, zanieczyszczeń mechanicznych czy związków chemicznych (między innymi azotanów). Do tego potrzebny będzie dobry filtr do wody.

Odpowiadając zatem na pytanie, czy warto kupić filtr do wody pitnej? Niewątpliwie tak. Kupując dobrej jakości urządzenie możemy skutecznie oczyścić wodę przed spożyciem i cieszyć się dobrym smakiem potraw, napojów, a także dużo lepszym zdrowiem.

Jakie technologie filtrowania wody mamy do wyboru?

Na rynku znajdziemy cały szereg rozmaitych technologii filtrowania wody. Niektóre wymagają skomplikowanej instalacji, inne są zdecydowanie łatwiejsze w użyciu. Bez wątpienia, warto ten wybór dostosować do swoich potrzeb oraz możliwości. Najczęściej spotkamy się z takimi technologiami uzdatniania wody jak:

  • Technologia węglowa – wykorzystuje wkłady z węgla aktywowanego, które mają wyjątkowo silne właściwości absorpcyjne. Dzięki zastosowaniu technologii węglowej można poprawić zapach, smak oraz kolor wody. Węgiel aktywowany skutecznie usuwa chlor, fenole oraz substancje organiczne. Filtry węglowe zwykle połączone są z systemem tak zwanych filtrów sedymentacyjnych. Razem są w stanie skutecznie oczyścić wodę z mikrobiologicznych, chemicznych oraz mechanicznych zanieczyszczeń. Bardzo dobrze uzdatnią wodę przeznaczoną do spożycia. Co kilka miesięcy wkłady węglowe (oraz wkłady sedymentacyjne) należy wymieniać. Jeśli zastanawiasz, się jakie filtry do wody pitnej wybrać, z pewnością możesz rozważyć zakup tego rodzaju filtrów.
  • Technologia sedymentacyjna – jest to rodzaj filtrowania mechanicznego. Wykorzystuje działanie grawitacji. Woda pod jej wpływem przechodzi przez specjalne filtrujące wkłady, na których osadzają się zanieczyszczenia (piasek, muł i inne osady). 
  • Technologia zmiękczająca – jej zadaniem jest przede wszystkim zmiękczyć wodę, ale również usunąć szkodliwe związki manganu oraz żelaza. Technologia ta wykorzystuje wymianę jonów magnezowych oraz jonów wapniowych na jony sodu. Zastosowanie tej technologii bardzo dobrze wpływa na żywotność urządzeń AGD, ale również na włosy i skórę. Specjalne zmiękczacze wody zazwyczaj montowane są centralnie, na przykład w domku jednorodzinnym. Nie wymagają skomplikowanej obsługi. Wystarczy tylko dbać o odpowiedni poziom soli. Warto jednak pamiętać, że zmiękczacze nie oczyszczą skutecznie wody pitnej.
  • Technologia odżelaziająca – usuwa, przede wszystkim, związki żelaza oraz manganu. Najczęściej spotkamy się z wykorzystaniem procesu utleniania żelaza poprzez napowietrzanie wody.
  • Technologia odwróconej osmozy – woda filtrowana jest w tym wypadku pod ciśnieniem przez specjalną błonę półprzepuszczalną, która zatrzymuje zanieczyszczenia, a przepuszcza tylko czyste cząsteczki wody. W efekcie otrzymujemy niemal całkowicie czystą wodę. Wadą tego rodzaju technologii jest to, że wraz z zanieczyszczeniami usuwane są również minerały. Na dodatek, dla uzyskania 5 litrów krystalicznie czystej wody, potrzeba od 40 do 90 litrów surowej wody. O ile pierwszy problem można wyeliminować, drugiego już, niestety nie. Wraz z filtrami stosowane są specjalne mineralizatory, które wzbogacają wodę po filtracji. Jeśli decydujemy się na tego rodzaju technologię, musimy co jakiś czas wymienić półprzepuszczalne membrany oraz zastosowane wkłady (sedymentacyjne czy węglowe).
  • Technologia lampowa UV – usuwa wirusy oraz bakterie. Woda ulega napromieniowaniu światłem ultrafioletowym.

Jakie technologie najczęściej wykorzystuje się w domowych warunkach? Przede wszystkim węglowe, zmiękczające, ale również technologie odwróconej osmozy. Nowoczesne filtry łączą kilka technologii. Wielostopniowe procesy pozwalają otrzymać czystą, dobrej jakości wodę. Dla przykładu, w ofercie znajdziemy filtry wykorzystujące technologię odwróconej osmozy połączone z filtrami sedymentacyjnymi czy węglowymi. Takich kombinacji może być wiele. Producenci oferują coraz bardziej innowacyjne rozwiązania.

Rodzaje filtrów do wody pitnej

Wiele osób zastanawia się, jak wybrać dobry filtr do domu. Nie jest to wcale takie proste. Wykorzystywana technologia to jedno. Do wyboru mamy również rozmaite rodzaje filtrów. Różnią się one między sobą przede wszystkim budową i miejscem montażu. Z jakimi spotkamy się najczęściej?

Filtr do wody dzbanek

To jedno z najprostszych i najmniej skomplikowanych w użyciu rozwiązań. Filtry do wody dzbankowe są powszechnie stosowane w wielu domach. W jaki sposób oczyszczają wodę? Dzbanek wyposażony jest w specjalny filtr, zazwyczaj węglowy, który oczyszcza wodę wpadającą do jego wnętrza. Woda najczęściej zatrzymuje się ponad filtrem i na oczyszczoną ciecz musimy chwilę poczekać. W efekcie otrzymujemy wodę o lepszym zapachu oraz smaku. Filtr węglowy w dzbanku usuwa chlor oraz większe zanieczyszczenia mechaniczne.

Niewątpliwą zaletą tego rodzaju filtra jest wygoda użytkowania. Trzeba jednak zaznaczyć, że filtry dzbankowe nie oczyszczają wody ze wszystkich niekorzystnych związków czy bakterii. Na dodatek, trzeba regularnie, stosunkowo często, wymieniać wkłady filtrujące, aby dobrze pełniły swoją funkcję.

Filtr do wody na kran

Filtry nakranowe montuje się bezpośrednio przy kranie. Wykorzystują one najczęścije technologię węglową i filtrują wodę pod wpływem ciśnienia. Filtrowanie jest szybkie i skuteczne. Tego rodzaju urządzenia wyraźnie poprawiają smak wody oraz jej jakość. Usuwają chlor, zanieczyszczenia mechaniczne oraz związki chemiczne.

Filtry do wody na kran nie są drogie, a na dodatek nie wymagają skomplikowanego montażu. Trzeba jedynie regularnie wymieniać zastosowane w nich wkłady węglowe.

Filtry do wody pod zlew (podszafkowe)

Ten rodzaj filtrów montuje się pod zlewem. Podłącza się je z jednej strony do sieci, a z drugiej wyprowadza do osobnego (lub trójdrożnego) kranu. Najczęściej wykorzystuje się w nich technologię węglową lub odwróconej osmozy. Łączy się je także z filtrami sedymentacyjnymi. W ten sposób otrzymujemy skutecznie oczyszczoną z chloru oraz innych zanieczyszczeń wodę. To niewidoczne rozwiązanie, ukryte w szafce pod zlewem. Nie wymaga skomplikowanej instalacji.

Filtry do wody naszafkowe (stojące)

To bardzo proste w montażu filtry. Montuje się je obok zlewu lub na powierzchni szafki. Najczęściej wykorzystują technologię węglową lub sedymentacyjną. Przy ich użyciu uzyskujemy wodę skutecznie oczyszczoną z chloru, zanieczyszczeń mechanicznych oraz związków chemicznych. Jak w większości filtrów, również w przypadku tych należy regularnie wymieniać w nich wkłady.

Filtry do wody łazienkowe

Filtry łazienkowe montuje się na różne sposoby. Można je umieścić w szafce pod umywalką, na kranie czy w przewodzie przysznicowym. Zwykle wykorzystują technologię węglową. Występują na przykład w postaci prysznicowej słuchawki. W rączce znajdują się specjalne, wymienne wkłady filtrujące wodę (wypełnione węglem aktywowanym, kwarcem lub innymi mierałami). W ofercie spotkamy również kule do kąpieli ze specjalnym wkładem, który skutecznie usuwa chlor. Taką kulę umieszczamy w wannie wypełnionej wodą i po chwili wyjmujemy.

Filtry do wody centralne

Filtry centralne zazwyczaj są zmiękczaczami wody. Montuje się je na przykład przy hydroforze w domu, ale również w kawiarniach, myjniach czy pralniach. Przy tego rodzaju rozwiązaniu woda zmiękczana jest w każdym kranie w danym obiekcie. Centralnie montuje się również filtry sedymentacyjne czy węglowe.

Jak wybrać najlepszy filtr do wody?

Kupując dobry filtr do wody pitnej, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów:

  • Wydajność – w ofercie znajdziemy filtry do wody przeznaczone dla 2,4,5 czy 6-osobowych, a także większych rodzin. Producenci najczęściej określają wydajność, biorąc pod uwagę właśnie liczbę osób korzystających z wody. Najpowszechniej stosowane filtry węglowe oferują wydajność na poziomie – 100-200 litrów na godzinę. Dla porównania, urządzenia wykorzystujące technologię osmozy odwróconej filtrują średnio 200-300 litrów wody na dobę. Nowoczesne filtry do wody potrafią przefiltrować około 3000 litrów na dobę.
  • Rozmiar – rozmiar należy dobrać w zależności od tego, gdzie zostanie umieszczone urządzenie. Najlepszym rozwiązaniem jest niewielki filtr o dużej wydajności.
  • Rozmiar przyłącza – podczas zakupu filtra należy sprawdzić, czy rozmiar przyłącza pasuje do rozmiaru rurek. W ofercie znajdziemy urządzenia, które można odpowiednio dopasować do wszystkich rozmiarów rurek.
  • Maksymalne ciśnienie pracy – na rynku spotkamy filtry, których maksymalne ciśnienie pracy wynosi – 3,5-4 atmosfery. Warto pamiętać, że filtrowanie obniża ciśnienie wody i po filtracji woda zazwyczaj wypływa z kranu pod znacznie niższym ciśnieniem.
  • Maksymalnie ciśnienie uderzeniowe – to parametr określający, z jakim ciśnieniem woda dostarczana jest do filtra. Urządzenia dostępne na rynku mają najczęściej maksymalne ciśnienie uderzeniowe na poziomie 20 atmosfer.
  • Temperatura pracy – dostępne na rynku filtry do wody pracują w temperaturze od 2 do 50 stopni Celsjusza. Trzeba pamiętać, że fltry nie mogą pracować, jeśli temperatura spada poniżej zera.
  • Żywotność wkładów/lamp UV – w niemal każdym filtrze należy regularnie wymieniać wkłady. Węglowe oraz sedymentacyjne wymieniamy co 2-6 miesięcy. Membrany osmotyczne mogą pracować nawet do 5 lat, a lampy UV około roku.
  • Dodatkowe akcesoria – kupując dobry filtr do wody należy pamiętać o dodatkowych akcesoriach. Potrzebna będzie osobna bateria na oczyszczoną wodę oraz wkłady. Przydatna może okazać się bateria trójdrożna z ciepłą, zimną oraz oczyszczoną wodą.

Ceny filtrów do wody są bardzo różnorodne. Najtańsze, dzbankowe można kupić już za 50 złotych. Filtry do wody nakranowe to wydatek rzędu 60-80 złotych. Za filtry naszafkowe zapłacimy około 150 złotych, a za urządzenia podszafkowe od 150 do 300 złotych. Filtry wykorzystujące technologię odwróconej osmozy to koszt około 300-500 złotych. W ofercie znajdziemy również nowoczesne filtry do wody, sterowane komputerowo, które mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Jakie filtry do wody najlepsze? - Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w z tematu Jakie filtry do wody najlepsze?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Zapraszamy do przejrzenia naszych i Waszych propozycji.

Ranking Jakie filtry do wody najlepsze? Producent Cena
1Dzbanek z filtrem BRITA Glass MX Pro Pure (szklany)BritaAktualna Cena
2Aquaphor Onyx 4,2L CzarnyAquaphorAktualna Cena
3Szklany dzbanek filtrujący Dafi Crystal LED 2.0 L Biały + 1 FiltrAktualna Cena
4Dafi Dzbanek szklany filtrujący wodę 2l LED GranatowyDafiAktualna Cena
5ZESTAW - Dzbanek filtrujący DAFI Start Unimax 4l Biały + 3 wkłady filtrująceAktualna Cena

12 komentarzy

Marcin 24 listopada 2022 - 18:39

Te filtry Brita są chyba najbardziej wydajne. Używam od lat i jestem zadowolony

Reply
Monika Ruda Śląska 19 września 2022 - 12:45

Dzień dobry!

A czy słyszał ktoś o eSpring? Oczyszcza podobno 99,99% zanieczyszczeń w tym antybiotyki, bakterie, cysty itp. System dość drogi, ale podobno nie ma sobie równych, gdyż oprócz specjalnych filtrów ma również lampę UV.
Macie jakieś doświadczenia z tym filtrem?

Pozdrawiam,
Monika

Reply
Anna 4 listopada 2022 - 22:39

ta, używam od kilku lat, bardzo polecam.Praktycznie bezobsługowy.Monitoring wskazuje kiedy wymienic wkład. (ok 12 miesiecy )Moge ci podesłac zdjecia, jak wymieniałam wkład pierwszy raz ,brr mega brudny

Reply
Andrzej 13 maja 2022 - 20:04

Fajny artykuł, ale co z firmami światowymi?
Mam na myśli te uchodzące za najlepsze na świecie, a mianowicie: Aquathin, albo Berkey Water System? Mówi się o nich, że najzdrowszą wodę produkują. Sam się zastanawiam jaki kupić, ale zależy mi na jakości, zdrowiu!
Z tego co wiem to osoby po zabiegach onkologicznych, decydują się na Aquatin filtry.
Jednak one są nieznośnie drogie! Pozdrawiam.

Reply
Aga 28 marca 2022 - 17:41

Dzień dobry!
Mam i sobie chwale😉
Są też inne firmy Polskie i kosztują 1/3 ceny.
Ja osobiście używam filtru RO polskiego i też działa. Co prawda to prawda, na urządzeniu jest napisane ,, Made in PRC”. Co oznacza, że to chiński produkt, no i wymiana wkładu co 6 miesięcy. Z tego co wiem to te filtry wymagają wymiany co 24 miesiące i robione są w USA no więc i cena wysoka.

Reply
Anna. 13 listopada 2021 - 17:24

Witam, Właśnie noszę się z zamiarem zakupu filtra i nie jest to łatwy wybór.
Dafi i Brita myślałem.
Dużo czytam o nich i sam już nie wiem….

Znalazłam dużo dobrych opini też o firmie Aquathin. Chyba są to filtry z USA, czy ktoś
Może powiedzieć na ich temat?
Mam dosyć, dzbanków na wodę i chcę stacje RO ale większość dostępnych na Allegro to chinczyki.
Chcę coś zaufanego. Ktoś coś?

Pozdrawiam
Anna

Reply
Anna 4 listopada 2022 - 22:36

a może chcesz urzadzenie , które oczyści wode?

Reply
Hanka 4 grudnia 2019 - 20:12

Nie piję wody bezpośrednio z kranu, ale już przefiltrowaną owszem. Zdecydowałam się na zakup dzbanka DAFI Crystal. Jest to dobry filtr do wody. Bez problemu można go nabyć w każdym sklepie. Świetnie sobie radzi z twardą wodą. Doskonale smakuje po przefiltrowaniu.

Reply
Emu 12 stycznia 2018 - 03:55

Ja akurat mieszkam sama, ale zużywam wody sporo – przede wszystkim dlatego, że jestem herbatomaniaczką i zwykle piję kilkanaście (różnych!) herbat dziennie. Wkład do filtra wymaga wymiany co ok. 6 tygodni. Mam bardzo dobry miernik tego: kiedy na dnie czajnika pojawia się wyraźny osad, to znak, że pora wymienić wkład w filtrze.

Reply
Lidka 21 kwietnia 2017 - 00:36

Pytanie do osób już posiadających taki filtr dzbankowy do wody. Jak często trzeba wymieniać same filtry do wody? Przy takim normalnym powiedzmy użytkowaniu przez 4 osobową rodzinę.

Reply
Martyna 17 marca 2015 - 13:41

Ja mam też filtr do wody dzbankowy ale z Dafi, najtańsze, polskie i dobre.

Reply
krzysiek 11 czerwca 2014 - 22:59

Warto zaopatrzyć się w filtr do wody odwrócona osmoza, Mam taki i jest ok.

Reply

Dodaj opinię na forum

You may also like

RTVAGD.net - opinie, poradniki, ranking

Wybieramy najlepszy sprzęt RTV i AGD. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradnikami oraz opiniami użytkowników. Każdy poradnik zawiera ranking najlepszych produktów w danej kategorii.

 

Kontakt do nas:

Edtior's Picks

Latest Articles

Aktualizacja: 2024 – Rankingi i opinie na RTVAGD.net