Czajnik na gaz to jeden z elementów wyposażenia kuchni, który przeżywa swój renesans. Pomimo ogromnej popularności nowoczesnych czajników elektrycznych, a nawet sterowanych elektronicznie – tradycyjny czajnik gazowy wciąż trzyma swoją pozycję. Jest uważany za bardziej ekonomiczny i zdrowszy dla organizmu. Jest w tym sporo prawdy. Czajniki na gaz – mimo, że wydają się być mniej nowoczesne niż najlepsze modele bezprzewodowe – wciąż mają duszę, klimat i są znacznie bardziej uniwersalne. A wiele z nich jakością wykonania i stylistyką bije na głowę standardowe czajniki elektryczne. Skąd bierze się niesłabnąca popularność tych sprzętów? No i jak wybrać najlepszy czajnik na gaz?
Czym powinien odznaczać się dobry czajnik?
Nowoczesny, dobry czajnik na gaz – tak samo zresztą jak elektryczny – powinien szybko zagotować wodę, być poręczny i bezpieczny w użytkowaniu oraz odznaczać się walorami estetycznymi i trwałością materiałów. Niektórzy dodają jeszcze, że dobry czajnik nie może zmieniać smaku wody w nim gotowanej. Jednym słowem poza walorami estetycznymi, istotne są także aspekty jakościowe materiałów, z których wykonany jest czajnik.
Nie można się z tym nie zgodzić. Wysoka temperatura doprowadza wodę w czajniku do wrzenia. Ta gwałtowna reakcja musi przebiegać w taki sposób, by cząsteczki materiałów, z których wykonane są ścianki czajnika, nie reagowały z wodą. Nie mogą się także przytapiać, ani zmieniać swoich właściwości pod wpływem gorąca. To nie tylko ryzyko uszczerbku na walorach smakowych, ale zagrożenie dla zdrowia, a także dla bezpieczeństwa użytkowania.
Czajnik na gaz – nowoczesne technologie i piękny design
Nowoczesny czajnik gazowy posiada wiele usprawnień i technologii, które wspomagają jego użytkowanie, przedłużają żywotność i poprawiają walory smakowe wody. Czajnik na gaz z gwizdkiem zastępującym czasowy wyłącznik jest nadal popularny, ale obok niego spotkać można czajnik gazowy z termometrem, czajnik z sitkiem lub filtrem usuwającym osady i zmiękczającym wodę, czy czajnik z miarką ułatwiającą dozowanie potrzebnej ilości wody.
Czajniki kuchenne pełnią dziś nie tylko funkcję użytkową, ale stanowią również element aranżacji kuchni, a w niektórych wypadkach wręcz jej ozdobę. Znakomita większość czajników na gaz jest projektowana właśnie w taki sposób, żeby bez problemu stać się elementem dekoracyjnym wnętrza. Tradycyjny, nieco toporny kształt zastąpioną zgrabną, fantazyjną linią, która nie traci przy tym walorów funkcjonalnych. Przeciwnie, dobry czajnik na gaz jest dziś znacznie bardziej poręczny i praktyczny, niż żeliwny protoplasta, którego jedynym zadaniem było zagotować wodę. Wielkość dopasowana do potrzeb, krótki dzióbek z gwizdkiem, albo długa, giętka szyja, wygięta łagodnie w łabędzi łuk – wybór na rynku jest ogromny, czasem trudno zdecydować się tylko na jeden czajnik. Tutaj dowiesz się, jakie są najpopularniejsze modele i …
… jak wybrać najlepszy czajnik na gaz?
Czajnik jest przedmiotem użytku codziennego – korzystają z niego wszyscy domownicy i to wielokrotnie w ciągu każdego dnia. Dlatego podstawowym kryterium powinna być funkcjonalność czajnika, a dopiero w dalszej kolejności inne walory.
Uchwyt – rączka w czajniku gazowym
Żeby czajnik gazowy uznać za bezpieczny i funkcjonalny, musi on posiadać wytrzymałą, stabilną rączkę, umożliwiającą pewny chwyt ręki małej i tej większej. Rączka powinna być wykonana z materiału nie przewodzącego ciepła i posiadać antypoślizgową powierzchnię oraz odpowiednią szerokość. Zbyt długa rączka utrudnia przechylanie czajnika i nalewanie wody, zbyt krótka może powodować oparzenie od pary wodnej wydostającej się spod pokrywki. Najpopularniejsze są rączki wykonane z metalu pokrytego tworzywem odpornym na wysoką temperaturę z powłoką ABS lub drewniane. Na rynku można spotkać czajniki gazowe z rączkami zamkniętymi, zamocowanymi po obu stronach do komory – na zawiasach albo na stałe – oraz czajniki z bardziej masywną otwartą rączką mocowaną na sztywno do korpusu czajnika.
Pojemność – wielkość czajnika na gaz
Pojemność czajnika na gaz ma niebagatelne znaczenie – pozwala zagotować jednorazowo odpowiednią ilość wody, odpowiednio do potrzeb domowników. Na rynku dostępne są czajniki o pojemności nawet 3-4 litrów – dedykowane są licznym rodzinom, ale przydają się także podczas przyjęcia. Na co dzień zbyt duży czajnik staje się niewygodny oraz generuje niepotrzebne straty energii na podgrzewanie pustej skorupy – przy niewielkich potrzebach zdecydowanie lepiej wybrać mały czajnik na gaz o pojemności 0,5 do 1 litra. Nieduży czajnik doskonale sprawdza się także na biwaku czy w podróży.
Kształt czajnika – baryłka czy samowar?
Kształt imbryka też ma znaczenie. Najlepszy jest czajnik o szerokim grubym dnie – taki, który po ustawieniu na palniku nie będzie się osmalał po bokach. Płomienie wystające poza dno nie tylko brzydko brudzą czajnik, ale niszczą jego powłokę i znacznie skracają żywotność. Dodatkowo, szerokie dno znacznie skraca czas podgrzewania wody, bowiem ciepło palnika bez strat przechodzi bezpośrednio na płytę czajnika. Przy częstym gotowaniu wody i dużych czajnikach zależność kształtu od czasu gotowania jest szczególnie widoczna.
Tradycyjny, baryłkowaty kształt jest wciąż popularny, ale w sklepach znaleźć można również strzeliste, wysokie czajniki na gaz – przypominające carskie samowary. Najczęściej posiadają one dłuższy, cienki dzióbek ułatwiający nalewanie. Poza opisanymi wyżej cechami, taki wysoki czajnik wymaga nieco wprawy przy nalewaniu gorącej wody, bo trudniej jest zachować równowagę cieczy – odruchowo chce się ustabilizować czajnik drugą ręką, co jest oczywiście niebezpieczne.
Materiał – z czego wykonany jest nowoczesny czajnik na gaz?
Materiał, z którego wykonany jest dobry czajnik gazowy, to nie tylko kwestia gustu użytkownika. Szklany czy ceramiczny czajnik na gaz wymaga dodatkowej ostrożności, aby nie potłuc go czy wyszczerbić podczas odkładania na twardy blat lub płytę kuchenną. Czajnik emaliowany może również poodpryskiwać przy nieuważnym uderzeniu. Stosunkowo wygodny i trwały jest stalowy czajnik na gaz, wymaga jedynie okresowego przecierania szmatką w celu usunięcia zacieków z wody i śladów po palcach.
Jeśli nadal masz wątpliwości, jaki będzie najlepszy czajnik na gaz dla Ciebie, poniżej zestawiliśmy charakterystykę najpopularniejszych typów, aby ułatwić podjęcie wyboru.
Czajnik na gaz retro
Wciąż popularny – zwłaszcza w kuchniach – styl retro sprawia, że tradycyjny czajnik na gaz jest pożądanym elementem wystroju takiej kuchni. Efektowny emaliowany czajnik w grochy, albo barwne kwiaty będzie doskonale współgrał z kolorowymi firankami i bogatą dekoracją retro kuchni. Wybór kolorów i wzorów ułatwia dobranie najlepszego czajnika gazowego retro do każdego wnętrza – monochromatycznego, barwnego, czy czarno białego.
Nowoczesny czajnik stalowy na gaz
To wspaniały, mocny akcent w nowoczesnej, minimalistycznej kuchni. Dobry czajnik stalowy jest wykonany z wysokojakościowej nierdzewnej stali gładkiej lub szczotkowanej (o lekko zmatowionej powierzchni). Często posiada grube dno ułatwiające nagrzewanie i utrzymanie temperatury przez dłuższy czas – jest to wygodne i pozwala oszczędzić energię na ciągłe podgrzewanie wody. Wiele czajników ze stali posiada specjalną ferromagnetyczną wkładkę umożliwiającą użytkowanie na płycie indukcyjnej. Niestety, nawet najlepszy czajnik stalowy wymaga systematycznego czyszczenia powierzchni zewnętrznej z odcisków i zacieków. Należy również uważać, by płomień palnika nie wystawał poza obrys dna, aby nie tworzyły się czarne smugi.
Emaliowany czajnik gazowy
Emaila to cieniutka warstwa szkliwa pokrywająca ściankę czajnika ze stali – rzadziej z żeliwa lub aluminium. Najważniejszą zaletą emaliowych czajników gazowych jest ich trwałość i odporność na rdzę i wysoką temperaturę. Szkło jest uważane za neutralne dla naszego zdrowia i odporne na większość substancji znajdujących się w kuchni. Dobry czajnik emaliowany nie zawiera szkodliwych substancji, jest więc szczególnie polecany dla dzieci i alergików.
Pośród emaliowanych czajników na gaz znaleźć można najwięcej modeli kolorowych i bogato zdobionych różnorodnymi wzorami. Piękne, intensywne barwy ożywiają kuchnię i sprawiają, że nabiera ona ciepła domowego, kojarzącego się z kuchnią naszych babć. Oczywiście, najlepszy emaliowany czajnik z dawnych lat nie dorówna modelom produkowanym obecnie. Współczesny dobry czajnik emaliowany jest zgrabny – choć może przybrać dowolny kształt (na przykład jabłka czy słonika), nie jest bardzo ciężki i bardzo często poza dzióbkiem z gwizdkiem występuje w wersji z lekko giętym cieńszym nalewakiem, do złudzenia przypominając imbryczek do parzenia herbaty.
Warto podkreślić, że mimo stalowego czy żeliwnego korpusu, czajnik pokryty szklaną emalią bywa nazywany czajnikiem ceramicznym – nie należy tego jednak mylić z naczyniem wykonanym w całości z porowatej ceramiki (inaczej nazywaną też kamionką), która nie jest odporna na gwałtowne zmiany temp i nie da się jej użytkować bezpośrednio nad płomieniem palnika.
Czajnik szklany na gaz
Nowoczesny, sterylny i zdrowy – tak w skrócie kojarzy się czajnik szklany na gaz. Wszystko to jest prawdą. Dodatkową zaletą tych modeli jest niecodzienny widok zjawisk zachodzących podczas gotowania wody – szczególnie atrakcyjny dla najmłodszych. Szklane ścianki umożliwiają dokładne odmierzenie potrzebnej ilości wody, a miarka umieszczona na najlepszych modelach czajników szklanych jeszcze to ułatwia.
Surowy design oraz kształt i wielkość są niestety zdeterminowane przez wytrzymałość szkła i rączki. O ile czajnik szklany uważany jest za wyjątkowo zdrowy i efektowny, o tyle niestety nie pośród nich wielkiego wyboru. Decydując się na czajnik szklany musimy mieć świadomość, że choć jest wykonany z bardzo odpornego szkła, to jednak nadal wymaga delikatności użytkowania i szczególnej troski podczas czyszczenia.
Czajnik z gwizdkiem czy bez?
Nie da się ukryć, że gwizdek w czajniku jest bardzo ważny – nie tylko dla osób roztargnionych i starszych. Głośny świst wydobywający się ze szczeliny gwizdka w momencie zagotowania wody nie pozwoli zapomnieć o włączonym gazie. To znaczne udogodnienie, choć niektórzy nie lubią intensywnych, wysokich tonów gwizdka. Czajnik na gaz z gwizdkiem może być wykonany z dowolnego materiału, ale jego kształt jest zawsze zdeterminowany przez krótki i szeroki dzióbek zakończony gałką gwizdka. Dlatego decydując się na smukły imbryk z długą, wąską szyją nie można liczyć na to, że będzie to czajnik z gwizdkiem.
Istotnym czynnikiem przy wyborze czajnika na gaz z gwizdkiem, jest wybór pomiędzy gwizdkiem uchylnym i całkowicie zdejmowanym. Pierwszy jest wygodny i bezpieczny – nie grozi poparzeniem podczas nieostrożnego ściągania z gorącego dzióbka, nie trzeba szukać miejsca do jego odłożenia i na pewno nie zgubi się nigdy. Jego mankamentem jest zasłanianie części wlewu co utrudnia nalewanie wody do czajnika. Rozwiązaniem jest wybieranie czajników z przykrywką.
Zdejmowany gwizdek umożliwia szybkie nalanie do wnętrza wody przez całą średnicę dzióbka, jednak odłożenie go byle gdzie może skutkować zgubieniem. Przyzwyczajenie do zakładania gwizdka musi więc wejść w nawyk każdemu domownikowi, aby nie powstała sytuacja, że gwizdek nie zostanie nałożony, a woda w czajniku będzie się gotować…
jaki czajnik na gaz wybrać? Ranking i opinie - Ranking 2025
W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w z tematu jaki czajnik na gaz wybrać? Ranking i opinie. Ranking TOP 5 jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Zapraszamy do przejrzenia naszych i Waszych propozycji.
Ranking | jaki czajnik na gaz wybrać? Ranking i opinie | Producent | Cena |
---|---|---|---|
1 | Czajnik z gwizdkiem Ambition Royal czarny 2,5l | Aktualna Cena | |
2 | Zwilling Plus czajnik z gwizdkiem 1,5l 40995-000-0 | Aktualna Cena | |
3 | Czajnik AMBITION 50878 VELO szrt mat 2,5l | Aktualna Cena | |
4 | Czajnik GERLACH Ambiente Plus 2.8L Mat | Aktualna Cena | |
5 | Kinghoff Czajnik 1.0L KH-3224 | Aktualna Cena |
Dla mnie najlepszy czajnik na gaz to Florian. Bardzo ładny design, dobre i trwałe wykonanie za niewielką cenę. Używam jeszcze tego czajnika, wywołuje wielkie zdziwienie wśród znajomych 🙂 Ale moim zdaniem zdecydowanie lepiej działa niż ten elektryczny i nie zrezygnuję z niego.
Dla mnie najlepszy czajnik na gaz to ten z Ambition. Bardzo lubię tę markę, mam zarówno naczynia, jak i garnki, teraz też korzystam z tego czajnika, kupiłam go mamie i obie jesteśmy bardzo zadowolone. Przy tym, że szybko się nagrzewa, jest lekki, ma dobrą pojemność i fajnie, klasycznie wygląda. A cena nie jest wysoka.
Wiele osób twierdzi, że czajnik elektryczny jest lepszy. Ale zużywa znacznie więcej prądu niż czajnik na gaz, gazu. Ja wybrałam klasykę. Czajnik na gaz w moim domu jest zawsze. Od niedawna mam czajnik z KitchenAid. Bardzo lubię estetykę tej firmy i podobają mi się te produkty. Czajnik nie gwiżdże głośno, szybko grzeje wodę i jest bardzo lekki.
Też mam czajnik z KitchenAid. Uważam, że najlepszy czajnik na gaz można wybrać między innymi z tej firmy. Dla mnie jest to marka sprawdzona, która u mnie w domu gości od wielu lat. Mam kilka sprzętów kuchennych i na żaden nie mogę narzekać. Myślę, że to bardzo dobre produkty, na które warto w sklepach zwrócić uwagę.